آموزش مبتدی Command Prompt

آموزش مبتدی Command Prompt (آموزش CMD)

سلام، با یکی دیگر از آموزش های تی ام ال منیجر همراه شما عزیزان هستیم. آموزش CMD یا همان Command Prompt یا به قول بعضی ها صفحه سیاه 🙂 که یکی از ابزارهای کاربردی در ویندوز میباشد. این صفحه سیاه که می خواهم براتون توضیح بدم تو کارهای روزانه با سیستم عامل ویندوز خیلی بدردتون می خوره، پس دل بدیدااا. CMD یک محیط مبنی بر دستور است یا همان (Command Line Interface(CLI که در این محیط شما فقط می توانید از کیبورد استفاده کنید. Command Prompt یا همان CMD در واقع MS-DOS قدیمی میباشد. که حال با یک کم فرق اساسی در ویندوز تعبیه شده است. 😀 در گذشته نه چندان دور چون محیط های زیبا همانند Windows در اختیار کاربران نبود، کاربران مجبور بودن از محیط های Command Line استفاده کنند. ویندوز هم در واقع روی همین CMD کار می کند اما با استفاده از برنامه های از قبیل Explorer.exe و یک سری برنامه های دیگر، ویندوز یک محیط کاملا گرافیکی را در اختیار شما قرار داده است. تمام کارهای که میتوانید در محیط گرافیکی انجام بدهید در محیط مبنی بر دستور CMD هم میتوانید آنها را انجام دهید. پس بریم سراغ اصل مطلب. ابتدا پاسخ به چند سوال ضروری میباشد:

 1. CMD چیست؟ CMD محیطی برای اجرای دستورات میباشد.
 2. منظور از دستور در CMD چیست؟ دستورات همان برنامه ها یا نرم افزارها میباشند که در محیط CMD به صورت دستور قابل اجرا هستند.
 3. مسیر دستورات CMD در کجای ویندوز میباشد؟ به طور پیشفرض کلیه دستورات در آدرس /windows/system32 میباشند.

به طور کلی CMD یک محیط برای انجام کارهای روزانه میباشد و برای یاد گیری این محیط نیاز است تا دستورات CMD را به خوبی یاد بگیرید.

پیشنهاد: اگر شما هم از علاقه مندان به محیط Command Prompt هستید پس 100% به صفحه آموزش کامل CMD سربزنید چرا که در آن صفحه آموزشهای باحالی در انتظار شما هستند.

چگونه میتوان CMD را اجرا کرد؟

برای اجرای CMD شما چندین راه پیش رو دارید، که در زیر به طور مختصر به آن پرداخته شده است ولی در فصل بعد به صورت مفصل به این مبحث میپردازیم:

الف) ویندوز 7

 • در ویندوز 7 به منوی start رفته سپس CMDرا در Search Box تایپ کنید بعد از نمایش CMD روی آن کلیک کنید.
 • کلید های Win+R را روی کیبورد نگه داشته تا پنجره RUN باز شود سپس CMD را تایپ کنید و Enter رو بفشارید.
 • My Computer خود را باز کنید و به این آدرس Windows/system32/cmd.exe بروید.
 • برای اجرای CMD به صورت مدیریت کافیه از روش اول برید و فقط روی CMD کلیک راست کنید و سپس روی گزینه Run as Administrator کلیک کنید.

ب) ویندوز 8

 • به منوی مترو یا همان منوی Start رفته سپس CMD را روی Keyboard خود تایپ کنید و از گوشه سمت راست صفحه روی CMD کلیک کنید ، برای اجرا به صورت مدیریتی هم می تونید روی CMD کلیک راست کنید و سپس روی گزینه Run As Administrator کلیک کنید.
 • کلید های Win+R رو روی کیبورد نگه دارید و پس از ظاهر شدن پنجره Run می توانید CMD رو تایپ کنید.

همچنین میتوانید پست مربوط به آموزش راههای اجرای CMD را بخوانید.


اجرای CMD با مدیریت Administrator

خب وقتی CMD رو به صورت Administrator یا Elevated اجرا می کنید در تیتر CMD کلمه Administrator نمایش داده میشود و همچنین مسیر CMD آدرس C:\windows\System32 است، اما در صورتی CMD را به صورت عادی اجرا کنید کلمه Command Prompt را در تیتر CMD میبینید و CMD در مسیر Profile شما اجرا شده است. برای مثال :

اجرای CMD

همانند هر زبان برنامه نویسی محیط Command Prompt از قوانین و قواعد خاص خود پیروی میکند.

 • تایپ دستورها در CMD به صورت زیر میباشد ابتدا خود دستور را تایپ کنید سپس در صورت نیاز با استفاده از Space یک فاصله ایجاد کرده و پارامتر مرتبط با دستور را تایپ کنید برای مثال:

Help /?

در مثال بالا دستور ما کلمه Help می باشد و بعد از آن یک فاصله (Space) قرار دارد و حرف بعد از آن مشخص کننده پارامتر می باشد (/) و بعد از آن خود پارامتر یعنی ? می باشد. حالا چند تا سوال :

 • این دستورها کلا چی هستند و کجان؟
 • چرا باید بعد از دستور Space بگذاریم؟
 • پارامتر چیست و چرا باید از مشخص کننده پارامتر (/) استفاده کنیم ؟

جواب :

 • هر دستور یک برنامه یا ابزار خاص جهت انجام یک وظیفه معین می باشد برای مثال EXE یک برنامه برای مشخص کردن ویژگی های فایل ها می باشد که در مسیر C:/Windows/System32/ است.
 • چون دستوراتی که شما در CMD استفاده میکنید در پوشه ویندوز میباشند اشتباه تایپ کردن این دستورات مسیر غلط را به CMD میدهد یعنی مثلا اگر بخواهید دستور attrib را برای مخفی کردن یک پوشه استفاده کنید باید از پارامتر +h استفاده کنید در صورتی که هیچ فاصله ای بین پارامتر و دستور نباشد سیستم دنبال یک دستور جدید با نام attrib+h میگردد ولی دستور اصلی attrib است پس هنگام تایپ دستورات دقت کنید تا فاصله ها را جا نگذارید.
 • پارامترها ویژگی های یک دستور را افزایش میدهد. برای مثال با دستور DIR شما فقط محتوای یک پوشه رو می توانید مشاهده کنید اما وقتی از پارامتر های /s و /a استفاده می کنید قدرت دستور رو افزایش می دید و میشه باهاش فایل های مخفی و پوشه های تو در تو را هم مشاهده کنید ، و همچنین مشخص کننده پارامتر یا همان / مشخص می کند که حرف بعدی یک پارامتر می باشد.

در CMD یک سری دستورات پایه میباشد که هر فردی برای کار با Command Prompt نیاز به یادگیری این دستورات دارد برای مثال در محیط گرافیکی ویندوز زمانی که شما میخواهید وارد یک پوشه بشوید روی آن پوشه دوبار کلیک میکنید یکی برای مشخص کردن پوشه و دومی برای ورود به آن پوشه در Command Prompt هم برای ورود به یک پوشه نیاز است تا ابتدا با دستور CD نام آن پوشه را مشخص کنید سپس با فشردن Enter وارد آن پوشه شوید. پس دستور CD برای تغییر پوشه یا همان دایرکتوری میباشد. به تصویر زیر توجه کنید:

دستور CD در CMD

همانطور که در تصویر بالا مشاهده میکنید بعد از دستور CD یک فاصله و بعد از آن نام یک دایرکتوری رو وارد کرده و سپس Enter زده تا از مسیر C:\Users\MOHAMMAD به این مسیر C:\Users\MOHAMMAD\Desktop برود.

پس کافیه که بعد از دستور CD نام پوشه ها رو به نوبت وارد کنید تا وارد آن پوشه شوید برای برگشت از یک پوشه به پوشه قبل کافیه دستور CD .. رو تایپ کنید تا به یک پوشه قبل باز گردید و برای اینکه از یک پوشه به پوشه ریشه یا نقطه ابتدای همان درایو برگردید دستور CD/ رو باید تایپ کنید ، در تصویر زیر با استفاده از دستور cd / از مسیر c:\users\mohammad\desktop به مسیر c: باز گشته شده است.

دستور CD / در CMD

یکی دیگر از دستورات مهم دستور DIR می باشد با این دستور شما می توانید محتوای یک دایرکتوری رو مشاهده کنید به مثال زیر توجه کنید:

دستور DIR

همانطور که در مثال بالا می بینید با دستور DIR محتویات Drive رو می تونید مشاهده کنید در این مثال بعد از وارد کردن دستور Dir: در کادر 1 نام داریو و سریال درایو رو نشون میده و در کادر 2 تاریخ ساخت فایل ها رو می بینید و در کادر 3 در صورت وجود دایرکتوری مشخص کننده پوشه ها یعنی <DIR> رو نشون میده و در کادر 4 حجم فایل ها رو به Byte نمایش میده و در کادر 5 نام فایل ها رو نمایش میده و در کادر 6 تعداد فایل ها و دایرکتوری ها و حجم کلی آنها رو نمایش میده. ببینید برای نمایش فایل ها با ویژگی های خاص از جمله مخفی بودن باید دستور DIR را با پارامتر /a تایپ کنید و برای نمایش  زیر دایرکتوری ها باید از پارامتر /s استفاده کنید. به مثال زیر توجه کنید، پوشه های $RECYCLE.BIN , Bootmgr , bootntx System Volume Information فایلهای مخفی سیستمی میباشد که با دستور dir /a قابل مشاهده هستند:

دستور DIR /a

دستور : برای تغییر درایوها در CMD می باشد. برای مثال: زمانی که می خواهید وارد درایو D شوید باید اول نام درایو و سپس : را تایپ کنید. به مثال زیر توجه کنید:

D:

تغییر درایوها در CMD

معمولا در هنگام کار با محیط CMD صفحه کمی پر از متن میشود که کار ما را برای خواندن متن مورد نظر سخت میکند یا میتوان گفت صفحه را شلوغ میکند برای پاک کردن تخته سیاه باید از دستور CLS به معنای Clear Screen استفاده کنید دستور cls هیچ پارامتری ندارد.

برای اینکه از کار هر دستور سر دربیارید یا اینکه بخواهید قواعد کاری آن را یاد بگیرید میتوانید بعد از تایپ دستور از پارامتر ؟ استفاده کنید مثلا میخواهید بدانید دستور dir چه پارامترهای دارد برای فهمیدن این موضوع نیاز است تا دستور dir را با پارامتر /? استفاده کنید برای مثال:

Dir /?

دستور Help

نکته: شما می توانید از دستور Help برای فهرست گیری از یک سری دستورات رایج استفاده کنید که بسیار کمک کننده می باشد.

برای پاک کردن فایل ها و پوشه ها می توانید از چندین دستور متفاوت از قبیل Del , RD , Erase استفاده کنید ، که هر کدام از این دستورات قواعد خاص خودشون رو دارن، اول دستور Del رو بهتون توضیح می دم ، برای حذف کردن فایل کافیست تا اول دستور del رو تایپ کنید سپس نام فایل را ، به مثال زیر توجه کنید:

Del name.txt

در مثال بالا دستور del فایل name.txt را پاک می کند با دستور del شما نمیتوانید پوشه ها ( دایرکتوری ها ) را حذف کنید برای حذف پوشه ها باید از دستور rd استفاده کنید، خب دستور del چند تا پارامتر خیلی کمک کننده هم داره که بهتون توضیح می دم پارامتر /p برای اینکه اگر فایلی رو خاست حذف کنه از شما اجازه بگیره پارامتر /f فایلهای که ویژگی Read Only روی آنهاست رو بزور حذف کنه، پارامتر /s فایل مشخص شده رو از تمام پوشه های زیر مجموع حذف کنه پارامتر /q فایل ها را بدون پرسش حذف کنه، به مثال های زیر توجه کنید:

Del /s /q name.txt

این دستور تمام فایلها با نام name.txt رو از تمام پوشه ها حذف می کنه بدون هیچ پرسشی.

Del D:\list.docx

این دستور فایل list.docx رو از درایو D حذف می کنه

همچنین می توانید تمام فایل ها را طبق فرمت آنها حذف کنید برای مثال تمام فایل های آهنگ با فرمت MP3 را می توانید با دستور Del /s *.mp3 پاک کنید. پس * نماینده تمام اسم ها و پسوندها می باشد در صورتی که شما *.* را بعد از دستور Del بگذارید تمامی فایل ها با هر اسم و پسوندی حذف می شوند به این مثال توجه کنید :

Del /s /q *.*

دستور بالا تمامی فایلها در تمامی پوشه ها رو بدون هیچ پرسشی حذف می کند پس مراقب نحوه استفاده از این دستورات باشید که در بعضی از موارد می تواند کل اطلاعات شما را یکجا حذف کند. حواستون باشد که بعد از هر پارامتر فقط یک Space بگذارید در غیر این صورت باز ممکنه تمام فایل ها رو حذف کنید. پس در استفاده از این دستور احتیاط کنید (خطرناکه حسن).

نکته: زمانی که شما فایلی را از CMD حذف میکنید، آن فایل همانند محیط گرافیکی ویندوز به سطل زباله نمیروند و مستقیم از سیستم شما بدون هیچ انتقالی به Recycle Bin حذف خواهد شد. پس بیش از پیش دقت کنید.

خب یک مثال عملی هم با این دستور بزنیم:

دستور DEL

همانطور که مشاهده می کنید این دستور تمام فایل های که با نام aaa شروع شدن رو حذف کرد حتی در پوشه های زیر مجموع پوشه test .

نکته: احتیاج به تایپ کامل نام فایلها نمیباشد شما می توانید از کلید tab روی کیبورد استفاده کنید و نام هر فایل را کامل کنید برای مثال اگر در پوشه ای 10 فایل باشد که نام آنها با حرف های متفاوت شروع شود کافیست که فقط حرف اول نام آن فایل مورد نظر را وارد کنید سپس کلید tab را بزنید تا خود CMD ادامه آن نام را کامل کند به مثال زیر توجه کنید:

آموزش CMD

همانطور که در این تصویر ملاحظه می کنید چون در اینجا ما فقط یک فایل داریم که با حرف w شروع می شود پس اگر بعد از w کلید tab را بزنیم به صورت خود کار کلمه Windows کامل می شود. پس احتیاج به تایپ کامل نیست تا آنجا تایپ کنید که حروف اول آن نام از باقی کلمات متمایز شود.

دستور RD یکی از دستورات بسیار عالی جهت حذف کردن پوشه ها یا همان دایرکتوری ها می باشد. قواعد در این دستور بسیار ساده است. کافیه بعد از دستور نام پوشه رو وارد کنید مثلا برای حذف پوشه NVIDIA از درایو C :

RD NVIDIA

اما یک نکته باقی می ماند که این دستور فقط برای حذف پوشه های خالی میباشد در صورتی که بخواهید پوشه ای رو پاک کنید که در آن فایلی می باشد باید این دستور را با پارامتر /s تایپ کنید برای مثال :

RD /s NVIDIA

دستور RD

همانند دستور del میتوانید از پارامتر /q برای حذف بدون پرسش استفاده کنید.

RD /s /q NVIDIA

با دستور ren شما می توانید یک فایل را تغییر نام دهید. برای این کار ابتدا باید آدرس یا نام فایلی که می خواهید تغییر نام دهید را تایپ کنید سپس نامی که می خواهید فایل شما به آن نام تغییر کند را تایپ کنید برای مثال اگر می خواهید پوشه نام پوشه xamp را به پوشه wamp تغییر دهید دستور از قرار زیر میباشد.

Ren xamp wamp

در این دستور من فایل xamp رو به wamp تغییر نام دادم (نکته: در محیط CMD نمیتوانید از حروف فارسی استفاده کنید)

نکته در صورتی که می خواهید نام ها را با فاصله بنویسید باید آن ها را در “”  بگذارید برای مثال برای تغییر نام xamp به wamp 2015 دستور به این شکل می شود: (نامی که بین آن فاصله (Space) است در “” قرار میگیرد)

Ren xamp “wamp 2015”

با دستور xcopy می توانید فایلها را کپی برداری کنید برای مثال اگر می خواهید فایل xamp را از درایو c به درایو d کپی کنید اول دستور را تایپ کنید سپس نام فایل مبدا و در آخر آدرس مقصد را تایپ کنید برای مثال:

Xcopy c:\xamp d:\

نکته: در صورتی که در یک درایو باشید نیاز به مشخص کردن نام آن درایو نیست مثلا در صورتی که من در درایو c: باشم کافیه تا بعد از دستور xcopy اسم فایل مورد نظرم رو تایپ کنم سپس space و مسیر مقصد:

Xcopy “my document.txt” d:\

دستور xcopy هم پارامتر های خاص خود را دارد برای مثال اگر می خواهید فایلهای مخفی را کپی کنید باید از پارامتر /a استفاده کنید در صورتی که می خواهید فایل های زیر مجموع پوشه های دیگر را نیز کپی کنید می توانید از پارامتر /s استفاده کنید. من پیشنهاد می دم که از /? برای درک بهتر هر دستور استفاده کنید (خخخ چه پیشنهادی 🙂 ).

برای خواندن فایل های متن می توانید از دستور type استفاده کنید که بسیار ساده می باشد. اول دستور سپس مسیر فایل text برای مثال برای نمایش محتوای فایل autorun.inf در یک فلش کافیست تا بعد از دستور type آدرس فایل text را تایپ کنید:

Type g:\autorun.inf

نکته: با این دستور فقط می توانید فایل های text  عادی را مشاهده کنید نه فایل های آفیس  همانند word و … را. فکر کنم برای فصل اول کافی باشه، برای یاد گیری بهتر سعی کنید کلیه دستورات گفته شده رو حداقل دو بار تمرین کنید. اگه سوال یا انتقادی داشتید تی ام ال منیجر رو از محبت خودتون دریغ نکنید.

اگر احساس میکنید دستوراتی که یادگرفتید خیلی محدود میباشد پس پیشنهاد میدهم به پست فهرست دستورات CMD سر بزنید تا با بیش از 85 دستور در Command Prompt آشنا شوید.


برای دریافت نسخه PDF مقاله های سایت ابتدا در سایت ثبت نام کنید تا بتوانید به کلیه مقالات به صورت کاملا رایگان دسترسی پیدا کنید. ورود به سایت | ثبت نام در سایت


با لایک کردن و اشتراک گذاری مطالب سایت در گوگل پلاس از تی ام ال منیجر حمایت کنید

محمد برغمدی

امام علی علیه السلام: با مردم آنگونه معاشرت كنيد، كه اگر مرديد بر شما اشك ريزند، و اگر زنده مانديد، با اشتياق سوي شما آيند.

51 دیدگاه در “آموزش مبتدی Command Prompt

 • مرداد 3, 1394 در06:45
  پیوندیکتا

  سلام متشکر از وقتی که میگذارید
  استاد روز پی دی اف این قسمت چیه؟ لطفا ایمیل بدید متشکرم

  پاسخ
 • مرداد 12, 1394 در01:55
  پیوندیکتا

  Salamo khaste nabashin!amozesheton awli bod
  Bebakhshid mikhasm bebinm chetori mishe ba cmd raft be hafeze to mobayli ke ba usb be cp vasl shode!?

  پاسخ
  • مرداد 12, 1394 در10:04
   پیوندیکتا

   سلام علی جان ، خیلی ممنون.
   باید تنظیمات گوشیت رو روی USB Storage Mode بزاری تا RAM گوشیت مثل USB Flash با Drive Letter بالا بیاد مثل درایو /:C

   پاسخ
 • آبان 20, 1394 در10:03
  پیوندیکتا

  سلام جالب بود امیدوار باز هم از این مطالب بزارید

  پاسخ
 • تیر 11, 1395 در19:35
  پیوندیکتا

  سلام اموزش های پیشرفتشو هم مثل کدنویسی بزارید.شما موضوعی مربوط به امنیت و هک اندروید دارید یا مثلا اموزش ساخت یه spyware ؟

  پاسخ
  • تیر 11, 1395 در22:34
   پیوندیکتا

   سلام
   ممنون از راهنمایی خوبتون.
   اگه بتونم 100% اینکار رو انجام میدم.
   حالا چرا تیکه کلمات معروف هکر ها رو نوشتی؟ نکنه میخوای تی ام ال منیجر رو هک کنی؟ 🙂

   پاسخ
 • تیر 12, 1395 در15:04
  پیوندیکتا

  سلام اموزش ساخت spy ware ندارین چون لازم دارم بعدش چطوری میتونم براتون اموزش هایی که دارم رو بفرستم

  پاسخ
 • مرداد 16, 1395 در18:07
  پیوندیکتا

  سلام من بخوام یه زمانی تعیین کنم که مثلا دستور go to a ایکس مقدار تکرار بشه بعد بره goto b باید چیکار کنم

  پاسخ
  • مرداد 17, 1395 در07:07
   پیوندیکتا

   سلام
   من خیلی وقته از دنیایی Batch Programming دور بودم چند سالی میشه، اما میتونی چند بار عمل مورد نظرت رو تایپ کنی مثلا:
   echo off
   title goto
   goto a
   echo your first job
   goto b
   echo repeat your first job

   goto newjob
   ———————————————————————————————————————————-
   یا میتونی وضعیت رو مشخص کنی یعنی از دستور if استفاده کنید.

   goto a
   echo do your job
   if echo “your job happened” do echo its ok else goto b
   ———————————————————————————————————————————–
   اگر صبور باشید تا چند وقت دیگه ان شا الله آموزش Batch Programming رو خودم کمی کار میکنم میزارم روی سایت.

   پاسخ
  • مرداد 17, 1395 در07:18
   پیوندیکتا

   به این کد هم نگاه کن مشخص کرده چند بار یک عمل تکرار بشه:
   ____________________________________________________________________
   @echo off
   cls
   Set Sleep=0
   :start
   if %Sleep% == 30 ( goto end )
   xx.exe yyyyy.dll /p:InputDataSource=Table:table.xml
   echo This is a loop
   Set /A Sleep+=1
   echo %Sleep%
   goto start
   :end
   echo “am 30 now”
   pause

   پاسخ
 • شهریور 14, 1395 در12:55
  پیوندیکتا

  beh Nazare man ta nari classo ina dorosto hesabi nemitooni yad begiri hata ageh behtarin Film amoozeshiyam bebinid fayde nadareh hatman bayad yeh nafar bala saret bashe vo behet bege chikar koni injoori yeh Dafe didi ridi beh hame Systemet
  🙂 khob man kheyliyam too in joor chiza sar dar nemiyaram vali enshala sar dar miyaram.
  movafaq bashin

  پاسخ
 • شهریور 15, 1395 در22:55
  پیوندیکتا

  عشق کردم خدایی حتما یه روزی یاد میگیرم همشو

  پاسخ
 • شهریور 16, 1395 در03:41
  پیوندیکتا

  واقعا مفید بود و به بهترین شکل توضیح داده شد ممنون

  پاسخ
 • شهریور 16, 1395 در10:35
  پیوندیکتا

  سلام و خسته نباشید واقعا ممنونم از سایت خوب و اموزندتون
  میخواستم درخواست کنم لطفا شیوه هک اندروید و جیمیل رو هم اموزش بدید و اموزش هک های بیشتری رو قرار بدهید 👌👍ممنون 👏👏👏
  محمد رضا هم سلام رسوند 😅😅😅همسایشونم 💝tnx💝

  پاسخ
 • شهریور 27, 1395 در16:32
  پیوندیکتا

  سلام من میخواستم بدونم با این برانه میشه به سیستم ها نفوذ کرد مثلا کرک کردن جیمیل و نفوذ های دیگه

  پاسخ
 • مهر 24, 1395 در20:57
  پیوندیکتا

  اقا عالی بود
  دس خوش
  من همجا رو گشتم ولی جایی نبود ک ریشه ای یاد بده بگه ک هرچیزی دلیل استفادش چیه و…. ولی اموزش شما کامل و عالی بود مرسییییییییییییی

  پاسخ
 • آبان 2, 1395 در22:51
  پیوندیکتا

  سلام
  اقا من ویندوزم مشکل پیدا کرده لود نمیشه
  میخوام ویندوز رو عوض کنم
  چندتا فایل خیلی مهم تو دسکتاپ دارم که نمیخوام وقتی ویندوز رو عوض میکنم پاک شن
  حالا خوشبختانه میشه cmd رو آورد
  اگه بخوام تمام فایلها و پوشه های دسکتاپ رو کات کنم توی یه درایو دیگم چه دستوریو باید با cmd بنویسم؟

  پاسخ
  • آبان 2, 1395 در23:45
   پیوندیکتا

   سلام معین جان
   میتونید برای راحتی از mini windows ها هم استفاده کنید.
   یا اینکه از دستور زیر استفاده کنید:
   Xcopy /s c:\users\username\ D:\folder
   بجای کلمه username اسم حساب کاربری خودتون رو وارد کنید و بجای D:\Folder آدرسی رو مشخص کنید که میخواهید فایلهاتون رو اونجا کپی کنید.

   پاسخ
 • دی 9, 1395 در19:26
  پیوندیکتا

  سلام ، چه جوری میتونم پنجره مدیریت فایل ( مثلا مای کامپیوتر ) رو با استفاده از دستورات cmd باز کنم ، یعنی فقط به cmd دسترسی دارم و نمیتونم در حالت عادی پنجره های مدیریت فایل ها و پوشه ها رو باز کنم …
  قبلا یادمه با استفاده از یه بخشی مثل بخش پرینتر ویندوز ، یه سری دستورات به cmd میدادم و به پنجره فایل ها دسترسی پیدا میکردم … ولی الان فراموش کردم چه جوری انجام میشد .

  پاسخ
  • دی 9, 1395 در19:36
   پیوندیکتا

   سلام یوسف جان
   شما میتونید از دستور Explorer برای دسترسی به درایو ها و پوشه های مختلف کامپیوترتون استفاده کنید. مثلا برای باز کردن پنجره My Computer از درایو E:\Software دستور به شکل زیر میشه:
   Explorer E:\Software
   برای باز کردن خود مای کامپیوتر همون دستور Explorer خالی رو وارد کنید درسته 🙂
   موفق باشید.

   پاسخ
 • دی 9, 1395 در20:01
  پیوندیکتا

  ممنون واقعا داداش ایول
  یه سوال دیگه هم از قبل داشتم 🙂 اگه بخوام یه یوزر رو توی ویندوز از حالت غیر فعال با استفاده از cmd در بیارم راهی هستش … عکس اش رو گذاشتم
  http://s8.picofile.com/file/8280455084/Untitled.png

  پاسخ
  • دی 9, 1395 در20:36
   پیوندیکتا

   خواهش میکنم 🙂
   تو آموزش دستور NET کاملا توضیح دادم، اینجا هم برات مینویسیم:
   مثلا برای فعال کردن حساب کاربری GUEST دستور NET به این شکل میشه:
   NET USER GUEST /ACTIVE:YES
   برای غیر فعال کردن هم اینطور:
   NET USER GUEST /ACTIVE:NO

   پاسخ
 • دی 22, 1395 در23:58
  پیوندیکتا

  عی بابا!!
  پس چرا نمیگین این مری کیه؟ :پی

  پاسخ
 • دی 24, 1395 در13:36
  پیوندیکتا

  سلام من میخام برنامه ی مربوط ب ژنتیک رو روی cmd اجرا کنم اما حجم داده های من فوق العاده بالاست و لپ تاب من قادر ب انالیز این حجم داده ها در چند دقیقه نیست میخام بدونم راهی هست ک من بتونم میزان استفاده ازram و cpu رو در برنامه مشخص کنم؟؟؟

  پاسخ
 • اسفند 2, 1395 در13:35
  پیوندیکتا

  سلام ممنون از اطلاعات خوبی که تو سایتتون میذارید.یه سوال داشتم .ایا از cmd میشه حساب کاربری رو حذف کرد؟ویندوز 8 نصب کردم .یوزراکانتم رو به اکانت مایکروسافت کانکت کردم.دیگه بدبخت شدم چون فقط با ایدی اون اکانت مایکروسافت بالا میومد اگه نت نداشتم که کلا هیچی چون باید آنلاین باشی.یه اکانت دیگه ساختم اینبار لوکال کردم و به هیچ جایی کانکت نکردم واون اکانت قبلی رو و همینطور اکانت مایکروسافتم رو دیلیت کردم .مشکل اینجاست که وقتی ویندوز بالامیاد هنوز اون اکانت قبلی رو نشون میده (با اینکه توکنترل پنل توقسمت یوزراکانت ویندوز اصلا نیستش) و دقیقا حالت انتخاب روی همون اکانت قبلی هستش با این ارور که پسوورد اشتباهه.لطفا راهنماییم کنیم چطورمیتونم کامل حذفش کنم حتما یه جایی اطلاعاتش باقی مونده

  پاسخ
  • اسفند 2, 1395 در19:44
   پیوندیکتا

   سلام ممنونم از لطف شما
   برای حذف و اضافه کردن Account ها باید از دستور Net User استفاده کنید که آموزش دستور Net روی سایت هست
   اما برای اکانت مایکروسافت باید اون رو از اکانت فعلیتون Disconnect کنید. برای اینکار اول وار ویندوز بشید بعد از منوی Setting روی Change PC Settings کلیک کنید و از اونجا اکانت مایکروسافت رو انتخاب کنید. در آخر روی گزینه Disconnect کلیک کنید.
   اطلاعات مربوط به احراز هویت تون رو هم باید وارد کنید.
   موفق باشید.

   پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *