مدیریت سرویسها با CMD

مدیریت سرویسها با CMD

برای مدیریت سرویس ها در ویندوز میتوان از چندین روش استفاده نمود یکی استفاده از برنامه Services.exe یا از طریق تب سرویس در ابزار Task Manager و یا از طریق برنامه SC که تحت خط فرمان یا همان Command Prompt میباشد. در این آموزش قصد دارم نحوه مدیریت سرویس ها را از طریق CMD آموزش دهم پس در ادامه تی ام ال منیجر را با نگاه گرمتان یاری کنید تا آموزش مدیریت سرویسها با CMD را دوره کنیک.

برای درک بهتر آموزش مدیریت سرویسها با CMD نیاز به دانش پایه در CMD دارید که میتوانید از پست آموزش مبتدی CMD استفاده کنید.

برای شروع، CMD را به صورت Run As Administrator اجرا کنید میتوانید از آموزش راههای اجرای CMD استفاده کنید تا راههای مختلف اجرای CMD را یاد بگیرید.

فعال نمودن سرویسها

پس از اجرای CMD به صورت Run as Administrator برای فعال نمودن یک سرویس باید از دستور SC با زیر دستور Start استفاده کنید سپس نام سرویس مورد نظر را تایپ کنید برای مثال برای فعال نمودن سرویس Windows Update دستور همانند زیر میشود:

SC Start wuauserv

نکته: هر سرویس یک نام مخفف شده دارد که باید نام مخفف شده را در جلوی دستور SC استفاده کنید همانطور که در بالا میبینید به جای Windows Update از کلمه wuauserv استفاده شده.

فهرست گیری از سرویسها و درایور ها

برای فهرست گیری از سرویس ها فعال میتوانید از دستور SC به همراه زیر دستور Query استفاده کنید همچنین میتوانید از پارامتر State برای مشخص نمودن وضعیت سرویس ها استفاده کنید یعنی فقط سرویس های غیر فعال را نمایش دهد یا کلیه سرویس ها را برای مثال:

SC Query state= inactive

پارامتر State دارای دو انتخاب Inactive و All میباشد که گزینه Inactive فقط سرویس های غیر فعال را نمایش میدهد و گزینه All هم سرویس های غیر فعال هم سرویس های فعال را نمایش میدهد.

دستور بالا کلیه سرویس های غیر فعال شده را نمایش میدهد. اما همین دستور Driver ها را هم نمایش میدهد برای تفکیک نمودن بین Driver ها و Services ها میتوانید از پارامتر Type استفاده کنید برای مثال:

SC Query type= Service

یا

SC Query type= Driver

غیرفعال سازی سرویسها

برای غیرفعال سازی سرویس ها میتوانید از دستور SC به همراه زیر دستور Stop به همراه نام مخفف سرویس مورد نظر استفاده کنید برای مثال برای غیر فعال نمودن سرویس Windows Update دستور به شکل زیر میشود:

SC Stop wuauserv

پیکربندی سرویسها

برای پیکربندی یک سرویس میتوانید از دستور SC با زیر دستور Config به همراه پارامترهای آن استفاده کنید پارامتر Start مشخص میکند که چگونه یک سرویس باید اجرا شود پارامتر Error مشخص میکند که در صورت اتفاق یک خطا چه عملی انجام شود پارامتر Type نوع سرویس را مشخص میکند. مثلا برای فعال شدن خودکار سرویس Windows Update بعد از روشن شدن ویندوز دستور همانند زیر میشود:

SC Config wuauserv Start= Auto

برای غیر فعال نمودن اجرای خودکار سرویس در هنگام بالا آمدن ویندوز از دستور SC به همراه زیر دستور Config و نام سرویس مورد نظر به همراه پارامتر Start و گزینه Disabled استفاده کنید برای مثال:

SC Config wuauserv Start= Disabled

برای دریافت اطاعت بیشتر دستور SC را بدون هیچ پارامتری وارد کنید. اگر سوال یا انتقادی داشتید تی ام ال منیجر را از محبت خود دریغ نکنید، در صورت علاقه میتوانید اطلاعات خود را با ما در اشتراک بگذارید تا همه از اطلاعات مفید شما بهره مند شوند.


برای دریافت نسخه PDF مقاله های سایت ابتدا در سایت ثبت نام کنید تا بتوانید به کلیه مقالات به صورت کاملا رایگان دسترسی پیدا کنید. ورود به سایت | ثبت نام در سایت


با لایک کردن و اشتراک گذاری مطالب سایت در گوگل پلاس از تی ام ال منیجر حمایت کنید

محمد برغمدی

امام علی علیه السلام: با مردم آنگونه معاشرت كنيد، كه اگر مرديد بر شما اشك ريزند، و اگر زنده مانديد، با اشتياق سوي شما آيند.

2 دیدگاه در “مدیریت سرویسها با CMD

 • آبان 21, 1395 در11:57
  پیوندیکتا

  سلام ببخشید چه جوری میشه گزینه Shut down رو از start پاک کرد توی ویندوز ۱۰

  پاسخ
  • آبان 21, 1395 در13:15
   پیوندیکتا

   سلام
   اول باید با دستور gpedit وارد Group Policy شید بعد و به آدرس زیر برید:
   User Configuration/Administrative Template/Start Menu And Taskbar
   در اینجا دنبال گزینه Remove and Prevent Access to Shutdown Restart Sleep بگردید و با دوبار کلیک کردن روی این Policy گزینه Enable رو انتخاب کنید.
   در آخر روی Apply و Ok کلیک کنید.
   موفق باشید

   پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *