معرفی منو های وردپرس و تنظیمات پایه آن

معرفی منو های وردپرس و تنظیمات پایه آن

در این فصل شما با منو ها و تنظیمات اولیه وردپرس آشنا میشود. به طور کلی کار با وردپرس به سادگی آب خوردن میباشد. ابتدا بگذارید با نحوه Login نمودن به پنل وردپرس شروع کنیم.

ورود به پنل مدیریت وردپرس

به صورت پیشفرض برای ورود به وردپرس ابتدا آدرس دامنه خود را وارد کنید سپس یک علامت / بگذارید و پس از آن wp-login.php را تایپ کنید. برای مثال:

Domain.ir/wp-login.php

پس از نمایان شدن صفحه Login وردپرس نام کاربری و رمز عبور خود را تایپ کنید. این نام کاربری و رمز عبور همان میباشد که در مرحله آخر به همراه عنوان سایت و … مشخص نمودید.

نحوه ورود به وردپرس

یکی دیگر از آدرس های که میتوانید از طریق آن به پنل مدیریت وردپرس وارد شوید استفاده از کلمه wp-admin بجای wp-login.php میباشد. پس از تایپ wp-admin اگر قبلا به حساب کاربری خود Login نکرده باشید به صفحه Login وردپرس منتقل (Redirect) میشود.

پس از کلیک بر روی ورود به صفحه Dashboard وردپرس منتقل میشوید. در صفحه Dashboard کلیاتی از آنچه که انجام دادید را مشاهده میکنید.

دشبورد وردپرس

  • ابزارک خوش آمدید

ابزارک خوش آمدید به شما کمک میکند تا در صورت نیاز سایت خود را شخصی سازی کنید یا از طریق دیگر پیوندهای موجود در آن برگه و فهرست و … بسازید.

  • ابزارک در یک نگاه

در Widget یا ابزارک در یک نگاه تعداد مطالب ارسالی به همراه برگه های ساخته شده و نسخه وردپرس و نام تم استفاده شده را مشاهده میکنید.

  • ابزارک پیشنویس سریع

اگر متن یا مطلب خاصی را میخواهید شروع کنید میتوانید بخشی از آنرا در بخش پیشنویس یاداشت کنید. تا بعدا مطلب نا کامل مورد نظر خود را کامل کنید.

  • ابزارک اخبار وردپرس

در قسمت اخبار وردپرس آخرین خبرهای مربوط به وردپرس را مشاهده میکنید.

  • ابزارک فعالیت

در ابزارک فعالیت آخرین نظرهای کاربران نمایش داده میشود که میتوان آنها را تایید – پاسخ و یا حذف نمود.

منوی بروز رسانی ها

همانند هر نرم افزاری سیستم مدیریت محتوای وردپرس و افزونه های نصب شده در آن نیاز دارند به صورت هفتگی یا ماهانه بروز رسانی شوند. برای اینکار ابتدا روی منوی به روز رسانی ها کلیک کنید سپس تیک مربوط به برنامه های که نیاز به Update شدن دارند را گذاشته و در آخر روی بروز رسانی کلیک کنید.

update-wordpress

پس از کلیک بر روی بروز رسانی به صفحه احراز هویت FTP منتقل میشوید. در آن صفحه ابتدا آدرس FTP به همراه نام کاربری و رمز عبور آنرا تایپ نموده سپس روی بروز رسانی کلیک کنید.

نکته: معمولا اگر برنامه یا تم و یا حتی خود وردپرس نیاز به Update شدن داشته باشد به تعداد برنامه های که نیاز به بروز رسانی دارند عددی در جلوی منوی بروز رسانی نمایش داده میشود.

 منوی نوشته ها

در منوی نوشته ها چهار زیر منو وجود دارد که در منوی همه نوشته ها کلیه مطالب منتشر شده خود را مشاهده میکنید. از منوی افزودن نوشته میتوانید مطالب جدید خود را منتشر کنید. از منوی دسته ها میتوانید دسته های نوشته ها را مدیریت کنید. و در منوی برچسب ها میتوانید برای نوشته های خود برچسب درست کنید و یا برچسب های موجود را مدیریت کنید.

manage-post-and-category-abd-tags

منوی رسانه ها

از طریق منوی رسانه ها میتوانید فایلهای چند رسانه ای خود را مثل فیلم و عکس و صدا و … را مدیریت کنید. به سادگی با کلیک بر روی افزودن میتوانید آنها را اضافه و یا از طریق انتخاب رسانه های موجود آنها را حذف کنید.

منوی برگه ها

از طریق منوی برگه ها میتوانید برگه های که ساخته شده را مشاهده کنید و یا با کلیک بر روی افزودن برگه صفحه جدید برای سایت خود منتشر کنید.

منوی دیدگاه ها

از طریق منوی دیدگاه ها میتوانید آخرین دیدگاههای که برای مطالب منتشر شده شما ارسال شده را مشاهده و مدیریت کنید. حذف – اضافه – پاسخ و …

منوی نمایش

از طریق منوی نمایش میتوانید تنظیمات مربوط به پوسته تم خود را از قبیل انتخاب تم ویرایش Style سایت و یا حذف و اضافه نمودن Navigation منو ها را انجام دهید. (در فصل بعد به این مبحث میپردازیم)

منوی افزونه ها

از طریق منوی افزونه ها میتوانید Plugin های جدید روی سایت خود بار گذاری و نصب کنید و یا پلاگین های نصب شده را مدیریت کنید. (نصب – حذف – فعال – غیر فعال)

منوی کاربران

از طریق منوی کاربران میتوانید کاربرهای سایت خود را مدیریت کنید. کاربر جدید بسازید و یا کاربران موجود را حذف کنید. و یا سطح مجوز کاربران را تغییر دهید.

منوی ابزارهای

منوی ابزارها مربوط به بعضی کارهای مدیریتی از قبیل Export نمودن مطالب و دسته ها میباشند.

منوی تنظیمات

از طریق منوی تنظیمات میتوانید تنظیمات کلی سایت وردپرسی خود را انجام دهید. این تنظیمات شامل نام سایت – توضیحات مختصر سایت – آدرس ایمیل اصلی سایت – ساختار تاریخ و ساعت سایت – توانایی عضویت در سایت و … میباشد که اکثر این منو ها را در فیلم آموزشی زیر توضیح دادم.


آموزش معرفی منو های وردپرس و تنظیمات پایه آن فصل پنجم آموزش رایگان طراحی سایت به زبان فارسی میباشد.

در صورت داشتن هر گونه سوال یا انتقاد تی ام ال منیجر را از محبت خود محروم نکنید.


با لایک کردن و اشتراک گذاری مطالب سایت در گوگل پلاس از تی ام ال منیجر حمایت کنید

محمد برغمدی

امام علی علیه السلام: با مردم آنگونه معاشرت كنيد، كه اگر مرديد بر شما اشك ريزند، و اگر زنده مانديد، با اشتياق سوي شما آيند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *