اگر علاقه به یادگیری خط فرمان ویندز (Command Prompt) دارید، بهتر است همین حالا دست به اقدام بزنید آموزش خط فرمان ویندوز به صورت 100% تضمینی با 7 روز گارانتی بازگشت وجه بدون قید و شرط، بعلاوه 59 درصد تخفیف ویژه: (اطلاعات بیشتر…)

آموزش ایمن سازی اطلاعات با استفاده از BitLocker

آموزش ایمن سازی اطلاعات با استفاده از BitLocker

خیلی اوقات شده که بخواهیم اطلاعات مان حفظ شود و بجز ما کسی نتواند به اطلاعات مان دسترسی داشته باشد ، برای مثال من یک سری عکس و فیلم خانوادگی دارم و دوست ندارم این اطلاعات به دست افراد سود جو بی افتد و حال این که بعضی اوقات سیستم خود را برای تعمیر به خدمات کامپیوتری می برم ، و یا اصلا یک سری اطلاعات در مورد کارخانه یا اداره یا شرکت داشته باشیم که بسیار محرمانه باشد حال باید چه کنیم تا این اطلاعات در امان باشد حتی اگر خود سیستم در دسترس افراد سود جو باشد ، بهترین راهی که در حال حاضر موجود است کد گذاری روی اطلاعات می باشد که یکی از قوی ترین برنامه های کد گزاری BITLOCKER است، امروز می خواهم روش کار با BITLOCKER را به شما آموزش دهم.

ویژگی BitLocker فقط در یک سری از سیستم عامل های مایکروسافت می باشد از قبیل:

 Windows Vista Ultimate , Windows Seven Enterprise , Windows Seven Ultimate , Windows 8 Pro , Windows 8 Enterprise , Windows Server 2008 , Windows server 2012

خب برای فعال کردن BitLocker شما می توانید از دو راه استفاده کنید:

1 – وارد Control Panel شوید سپس روی گزینه System And Security کلیک کنید و در قسمت پایین صفحه روی گزینه BitLocker Drive Encryption کلیک کنید. خب در این قسمت روی پیکان کلیک کنید سپس روی گزینه Turn On Bitlocker کلیک کنید.

 1

2 – My Computer خود را باز کنید سپس روی هر Drive که می خواهید کد گزاری کنید کلیک راست کنید سپس روی گزینه Turn On BitLocker کلیک کنید.

پس از کلیک بر روی گزینه Turn On BitLocker علامت گزینه Use a Password To unlock drive را بگزارید یا می توانید علامت Use my smart card to unlock drive را بگزارید. در صورتی که از گزینه دوم استفاده کنید باید دستگاه کارت خان Smart card را داشته باشید، سپس روی گزینه Next کلیک کنید.

2

سپس در این مرحله باید Recovery Key خود را در جای امن ذخیره کنید (نمی تواند در همان Drive باشد) روی گزینه مورد نظر خود کلیک کنید ، در گزینه Save to your Microsoft Account اگر شما به Account Microsoft خود متصل باشید در صورت کلیک روی این گزینه این فایل در آن Account ذخیره می شود، در گزینه Save to file شما Recovery key را در یک پوشه در سیستم خود ذخیره کنید، و در گزینه Print the recovery key از Recovery key یک Print می گیرید.

3

سپس روی گزینه Next کلیک کنید.

در پنجره How much of your drive to encrypt شما می توانید با کلیک روی گزینه Encrypt entire drive (slower but best for pc and drives already in use) کل Drive خود را رمز گزاری کنید یا با کلیک روی گزینه Encrypt Used disk space only (faster and best for new PCs and drives)  قسمتی که فقط دارای اطلاعات می باشد را رمز گزاری کنید که گزینه بیشتر طول می کشه اما بهتره ، سپس روی گزینه Next کلیک کنید.

4

خب در این قسمت به شما گفته می که آیا شما حاضرید که Drive تان کد گزاری شود ؟ و سپس روی گزینه Start Encrypting کلیک کنید.

5

سپس منتظر بمانید تا فرایند کد گزاری به اتمام برسد که این بستگی به حجم Drive شما دارد.

6

بعد از تکمیل این فرایند پنجره زیر برای شما به نمایش در می آید.

7

یک چند تا دستور در رابطه با این BITLOCKER  بگم که بدرد شما هم بخوره ، این دستورات رو باید در CMD تایپ کنید با اجازه مدیریت یا همان RUN AS ADMINISTRATOR که بتواند دستورات را انجام دهد.

 دستور MANAGE-BDE این دستور با پارامتر های مختلفی کار می کند که یکی از این پارامتر ها –STATUS  می باشد :

MANAGE-BDE -STATUS

MANAGE-BDE -STATUS H:

این دستور برای نمایش وضعیت BITLOCKER از DRIVE های سیستم شما می باشد.

MANAGE-BDE -UNLOCK

MANAGE-BDE -UNLOCK -PASSWORD H:

پارامتر –UNLOCK برای DRIVE هست که قفل شده باشد میتوانید با این دستور آن DRIVE را باز کنید.

برای غیر فعال کردن BITLOCKER می توانید از پارامتر-OFF استفاده کنید.

MANAGE-BDE -OFF

MANAGE-BDE-OFF H:

همچنین برای قفل کردن یک DRIVE می توانید از پارامتر –LOCK استفاده کنید.

MANAGE-BDE -LOCK

MANAGE-BDE -LOCK H:

این دستور پارامتر های زیادی دارد که شما می توانید با /? کلیه این پارامتر ها را ببینید.

MANAGE-BDE /?

با تشکر از همراهی گرمتان.


اگر نیاز به نسخه PDF مقاله های سایت دارید به شما پیشنهاد میکنم حتما در سایت ثبت نام کنید تا به صورت رایگان آنها را دریافت کنید. ورود به سایت | ثبت نام در سایتاگر علاقه به یادگیری خط فرمان ویندز (Command Prompt) دارید، بهتر است همین حالا دست به اقدام بزنید آموزش خط فرمان ویندوز به صورت 100% تضمینی با 7 روز گارانتی بازگشت وجه بدون قید و شرط، بعلاوه 59 درصد تخفیف ویژه: (اطلاعات بیشتر…)
محمد برغمدی

محمد برغمدی

امام علی علیه السلام: با مردم آنگونه معاشرت كنيد، كه اگر مرديد بر شما اشك ريزند، و اگر زنده مانديد، با اشتياق سوي شما آيند.

4 دیدگاه برای «آموزش ایمن سازی اطلاعات با استفاده از BitLocker»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *