آموزش بکاپ گیری با CMD

آموزش بکاپ گیری با CMD

حذف تصادفی فایلها یک امر اجتناب ناپذیر میباشد. و ممکن است برای هر فردی در هر موقعیتی اتفاق بی افتد. در بعضی از مواقع حذف فایلها ممکن است فقط شامل چند عکس خانوادگی باشد که با گذشت زمان به خاطره سپرده میشوند، ولی باز هم از دست دادن آنها کمی سخت است. در بعضی از مواقع هم این فایلها میتوانند اطلاعات مربوط به شرکت یا پروژه های کارهای شما باشند. که با حذف شدن آنها شما به دردسر بزرگی میافتید. شاید با خود بگویید، خب خدا رو شکر که میتوان این فایل ها را ریکاوری نمود. اما معمولا ریکاوری هم اطلاعات شما را به صورت 100% باز نمی گرداند و دست شما را در حنا میگذارد. از قدیم گفتن پیشگیری بهتر از درمان است پس داشتن یک نسخه بکاپ از فایلها خیلی بهتر از شروع فرایند پر دردسر ریکاوری است که صد البته هزینه های زیادی را هم باید برای ریکاوری پرداخت کنید.

در این آموزش قصد دارم نحوه بکاپ گیری از داده ها را با CMD توضیح دهم، البته از این آموزش نمیتوانید به عنوان راه حل در شرکتها و مکانهای تجاری استفاده کنید، چرا که فایل بکاپ به صورت آرشیو ایمن درست نمیشود. پس در ادامه تی ام ال منیجر را با نگاه گرمتان در آموزش بکاپ گیری با CMD یاری کنید.

همانطور که میدانید تهیه بکاپ به دو صورت انجام میشوید یک بکاپ کامل (Full Backup) دو بکاپ پله ای (Incremental Backup) در این آموزش ابتدا شما یک بکاپ کامل از کلیه فایلهای خود درست میکنید سپس میتوانید به صورت روزانه یا هفته ای بکاپ پله ای را انجام دهید.

نکته: تفاوت بکاپ کامل با بکاپ پله ای در آن است که بکاپ کامل شامل کلیه دادههای شما میشود ولی بکاپ پله ای فقط شامل اطلاعات ویرایش شده یا اطلاعاتی که تازه میباشند.

برای شروع ابتدا CMD را به صورت Run As Administrator اجرا کنید. (برای اینکار کافیست تا CMD را در Start جستجو نموده سپس روی آن کلیک راست کنید و در آخر روی Run As Administrator کلیک کنید.)

دستور بکاپ گرفتن به شکل زیر میباشد:

XCopy source destination /M /E /G /H /Y

در دستور بالا بجای Source آدرس پوشه ای که میخواهید از آن بکاپ تهیه کنید را مشخص کنید. و بجای Destination آدرس هارد دیسک یا درایو که میخواهید بکاپ را در آنجا نگهداری کنید را مشخص کنید. مثلا من خواهم اطلاعات پوشه Software را از درایو D بکاپ گرفته و در درایو X که هارد اکسترنال من هست نگهداری کنم. به مثال زیر توجه کنید:

XCopy D:\Software X:\Backup /M /E /G /H /Y

پارامتر /M برای غیر فعال نمودن ویژگی آرشیو از فایلها میباشد تا زمانی که یک فایل تغییر نمود (ویرایش) توسط تاریخ مشخص شود. و در قدم بعدی بکاپ که به صورت پله ای عمل میکند Backup گرفته شود.

دستور بکاپ پله ای همانند دستور بکاپ قبل میباشد اما با یک تفاوت دیگر از پارامتر /M استفاده نمیشود تا ویژگی آرشیو فایلها غیر فعال شود، بلکه از پارامتر /D برای مشخص نمودن تاریخ میلادی استفاده میشود. به مثال زیر توجه کنید:

XCopy source destination /E /G /H /Y /D:mm-dd-yy

همانطور که میدانید باید جای Source و Destination را با آدرس مبدا و مقصد فایلهای که قرار است بکاپ گرفته شوند را عوض کنید، همچنین باید تاریخ آخرین بکاپ گرفته شده را به میلادی مشخص کنید. برای مثال:

XCopy D:\Software X:\Backup /E /G /H /Y /D:08-13-2016

برای گرفتن Backup های بعدی کافیست تا از دستور آخر استفاده نموده و فقط تاریخ آخرین بکاپ گرفته شده را مشخص کنید. اگر سوال یا انتقادی دارید تی ام ال منیجر را از محبت خودتون محروم نکنید.


برای دریافت نسخه PDF مقاله های سایت ابتدا در سایت ثبت نام کنید تا بتوانید به کلیه مقالات به صورت کاملا رایگان دسترسی پیدا کنید. ورود به سایت | ثبت نام در سایت


به نظر شما ممکنه کسی با استفاده از کلید های زیر این مطلب رو به اشتراک بذاره؟
انجمن آی تی یاران
محمد برغمدی

محمد برغمدی

امام علی علیه السلام: با مردم آنگونه معاشرت كنيد، كه اگر مرديد بر شما اشك ريزند، و اگر زنده مانديد، با اشتياق سوي شما آيند.

One thought on “آموزش بکاپ گیری با CMD

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *