آموزش کاربردی خط فرمان ویندوز (CMD) آشنایی با قواعد و دستورات، استفاده از یک رابط کاربری حرفه ای برای انجام کارهای روزانه، 100% تضمینی، گارانتی بازگشت وجه بدون غید و شرط، در حال حاضر این دوره آموزشی با 59% تخفیف ویژه ارائه میشه، فکر میکنم پیشنهاد منصفانه ای به شما باشه

آموزش ساخت حساب کاربری با CMD

همانطور که میدانید برای حذف و اضافه نمودن حساب کاربری (User Management) در ویندوز باید از محیط گرافیکی Control Panel استفاده نمود، اما از آنجایی که استفاده از محیط کنترل پنل کمی سخت و زمان گیر است و جدا از این مسائل دارای محدودیت های میباشد که کاربران حرفه ای ویندوز هیچ از آن خوشنود نیستند تصمیم گرفتم نحوه مدیریت User ها را با CMD یا Command Prompt توضیح دهم. در ادامه تی ام ال منیجر را با نگاه گرمتان یاری کنید.

ساخت حساب کاربری با Command Prompt

ابتدا CMD را به صورت Run As Administrator اجرا کنید. برای اینکار باید CMD را در جستجوی Start پیدا کنید سپس روی آن راست کلیک نموده و گزینه Run As Administrator را انتخاب کنید. (راههای اجرای Command Prompt)

برای ساخت حساب کاربری در ویندوز باید از دستور Net به همراه زیر دستور User استفاده کنید سپس نام حساب کاربری مورد نظر خود را بنویسید و در جلوی آن پارامتر /Add را اضافه کنید. برای مثال:

NET USER TMLMANAGER /Add

در دستور بالا گفته شده یک حساب کاربری (User) با نام TMLMANAGER درست شود.

برای ساخت حساب کاربری به همراه رمز عبور (Password) باید بعد از مشخص نمودن نام حساب کاربری، رمز عبور مورد نظر خود را وارد کنید. برای مثال:

NET USER TMLMANAGER Password /Add

در دستور بالا یک حساب کاربری با نام TMLMANAGER و رمز عبور Password اضافه شده است.

نکته: اگر از علاقه مندان به محیط خط فرمان ویندوز یعنی Command Prompt هستید میتوانید به آموزش مبتدی Command Prompt مراجعه کنید. همچنین برای دریافت اطلاعات بیشتر به دستور Net مراجعه کنید.

برای بررسی یک حساب کاربری باید نام آنرا در جلوی دستور NET USER قرار دهید. مثلا برای بررسی وضعیت حساب کاربری TMLMANAGER باید از دستور زیر استفاده کنید:

NET USER TMLMANAGER

تغییر رمز عبور User ها با CMD

برای تغییر و یا اضافه نمودن رمز عبور به یک حساب کاربری که از قبل ساخته شده باید بعد از نام کاربر رمز عبور مورد نظر را اضافه کنید و یا اینکه از کاراکتر * برای مشخص کردن Password به همراه گزینه Confirm Password استفاده کنید. برای مثال:

NET USER TMLMANAGER Password

یا

NET USER TMLMANAGER *

توجه کنید در صورتی که از روش دوم استفاده کنید بعد از فشردن کلید Enter رمز عبور از شما درخواست شده و پس از آن تکرار رمز عبور از شما درخواست میشود.

حذف User ها با Command Prompt

برای حذف حساب های کاربری با CMD باید بعد از مشخص نمودن نام کاربری در جلوی دستور Net User از پارامتر /Delete استفاده کنید. مثلا برای حذف TMLMANAGER دستور به شکل زیر میشود:

NET USER TMLMANAGER /DELETE

حذف حساب کاربری با cmd

غیر فعال سازی User ها با CMD

برای غیر فعال نمودن یک حساب کاربری با Command Prompt باید از دستور Net User به همراه نام کاربر و پارامتر /Active استفاده کنید و در جلوی آن از کلمه No را بگذارید. برای مثال:

NET USER TMLMANAGER /ACTIVE:NO

فعال سازی User ها با CMD

برای فعال نمودن کاربرانی که در وضعیت Disable به سر میبرند باید از دستور قبل استفاده کنید اما اینبار بجای کلمه No از کلمه Yes استفاده کنید. برای مثال:

NET USER TMLMANAGER /ACTIVE:YES

اضافه نمودن توضیحات به User ها

برای اضافه نمودن توضیح به حساب های کاربری باید از دستور Net User به همراه نام کاربری و پارامتر /Comment استفاده کنید. برای مثال به دستور زیر توجه کنید:

NET USER TMLMANAGER /COMMENT:"THIS USER CREATED FOR TEST PURPOSE"

افزودن حساب کاربری به گروه Administrators

برای تغییر سطح دسترسی یک User از حالت Standard به Administrator کافیست آن User را در گروه Administrators قرار دهید. برای انجام اینکار باید از دستور Net Localgroup به همراه نام کاربر مورد نظر و گروه Administrators استفاده کنید. برای مثال:

NET LOCALGROUP ADMINISTRATORS TMLMANAGER /ADD

در دستور بالا گفته شده حساب کاربری TMLMANAGER باید به گروه Administrators اضافه شود.

حذف حساب کاربری با cmd

حذف حساب کاربری از گروه Users

برای حذف یک حساب کاربری از گروه Users باید از دستور Net Localgroup به همراه نام کاربر مورد نظر و گرو Users استفاده کنید و در آخر از پارامتر /Delete برای حذف آن کاربر استفاده کنید. برای مثال:

NET LOCALGROUP USERS TMLMANAGER /DELETE

در دستور بالا گفته شده باید حساب کاربری TMLMANAGER از گروه Users حذف شود.

در صورت داشتن هر گونه سوال یا انتقاد تی ام ال منیجر را از محبت خود محروم نکنید.


اگر نیاز به نسخه PDF مقاله های سایت دارید به شما پیشنهاد میکنم حتما در سایت ثبت نام کنید تا به صورت رایگان آنها را دریافت کنید. ورود به سایت | ثبت نام در سایت

 

آموزش کاربردی خط فرمان ویندوز (CMD) آشنایی با قواعد و دستورات، استفاده از یک رابط کاربری حرفه ای برای انجام کارهای روزانه، 100% تضمینی، گارانتی بازگشت وجه بدون غید و شرط، در حال حاضر این دوره آموزشی با 59% تخفیف ویژه ارائه میشه، فکر میکنم پیشنهاد منصفانه ای به شما باشه

محمد برغمدی

محمد برغمدی

امام علی علیه السلام: با مردم آنگونه معاشرت كنيد، كه اگر مرديد بر شما اشك ريزند، و اگر زنده مانديد، با اشتياق سوي شما آيند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *