برای دریافت اطلاعات بیشتر و خرید آموزش خط فرمان ویندوز به تی ام ال مارکت مراجعه کنید.

آموزش مبتدی Command Prompt

آموزش مبتدی Command Prompt (آموزش CMD)

سلام، با یکی دیگر از آموزش های تی ام ال منیجر همراه شما عزیزان هستیم. آموزش CMD یا همان Command Prompt یا به قول بعضی ها صفحه سیاه 🙂 که یکی از ابزارهای کاربردی در ویندوز میباشد. این صفحه سیاه که می خواهم براتون توضیح بدم تو کارهای روزانه با سیستم عامل ویندوز خیلی بدردتون می خوره، پس دل بدیدااا. CMD یک محیط مبنی بر دستور است یا همان (Command Line Interface(CLI که در این محیط شما فقط می توانید از کیبورد استفاده کنید. Command Prompt یا همان CMD در واقع MS-DOS قدیمی میباشد. که حال با یک کم فرق اساسی در ویندوز تعبیه شده است. 😀 در گذشته نه چندان دور چون محیط های زیبا همانند Windows در اختیار کاربران نبود، کاربران مجبور بودن از محیط های Command Line استفاده کنند. ویندوز هم در واقع روی همین CMD کار می کند اما با استفاده از برنامه های از قبیل Explorer.exe و یک سری برنامه های دیگر، ویندوز یک محیط کاملا گرافیکی را در اختیار شما قرار داده است. تمام کارهای که میتوانید در محیط گرافیکی انجام بدهید در محیط مبنی بر دستور CMD هم میتوانید آنها را انجام دهید. پس بریم سراغ اصل مطلب. ابتدا پاسخ به چند سوال ضروری میباشد:

 1. CMD چیست؟ CMD محیطی برای اجرای دستورات میباشد.
 2. منظور از دستور در CMD چیست؟ دستورات همان برنامه ها یا نرم افزارها میباشند که در محیط CMD به صورت دستور قابل اجرا هستند.
 3. مسیر دستورات CMD در کجای ویندوز میباشد؟ به طور پیشفرض کلیه دستورات در آدرس /windows/system32 میباشند.

به طور کلی CMD یک محیط برای انجام کارهای روزانه میباشد و برای یاد گیری این محیط نیاز است تا دستورات CMD را به خوبی یاد بگیرید.


پیشنهاد: اگر شما هم از علاقه مندان به محیط Command Prompt هستید پس 100% به صفحه آموزش کامل CMD سربزنید چرا که در آن صفحه آموزشهای باحالی در انتظار شما هستند.

چگونه میتوان CMD را اجرا کرد؟

برای اجرای CMD شما چندین راه پیش رو دارید، که در زیر به طور مختصر به آن پرداخته شده است ولی در فصل بعد به صورت مفصل به این مبحث میپردازیم:

الف) ویندوز 7

 • در ویندوز 7 به منوی start رفته سپس CMDرا در Search Box تایپ کنید بعد از نمایش CMD روی آن کلیک کنید.
 • کلید های Win+R را روی کیبورد نگه داشته تا پنجره RUN باز شود سپس CMD را تایپ کنید و Enter رو بفشارید.
 • My Computer خود را باز کنید و به این آدرس Windows/system32/cmd.exe بروید.
 • برای اجرای CMD به صورت مدیریت کافیه از روش اول برید و فقط روی CMD کلیک راست کنید و سپس روی گزینه Run as Administrator کلیک کنید.

ب) ویندوز 8

 • به منوی مترو یا همان منوی Start رفته سپس CMD را روی Keyboard خود تایپ کنید و از گوشه سمت راست صفحه روی CMD کلیک کنید ، برای اجرا به صورت مدیریتی هم می تونید روی CMD کلیک راست کنید و سپس روی گزینه Run As Administrator کلیک کنید.
 • کلید های Win+R رو روی کیبورد نگه دارید و پس از ظاهر شدن پنجره Run می توانید CMD رو تایپ کنید.

همچنین میتوانید پست مربوط به آموزش راههای اجرای CMD را بخوانید.


اجرای CMD با مدیریت Administrator

خب وقتی CMD رو به صورت Administrator یا Elevated اجرا می کنید در تیتر CMD کلمه Administrator نمایش داده میشود و همچنین مسیر CMD آدرس C:\windows\System32 است، اما در صورتی CMD را به صورت عادی اجرا کنید کلمه Command Prompt را در تیتر CMD میبینید و CMD در مسیر Profile شما اجرا شده است. برای مثال :

اجرای CMD

همانند هر زبان برنامه نویسی محیط Command Prompt از قوانین و قواعد خاص خود پیروی میکند.

 • تایپ دستورها در CMD به صورت زیر میباشد ابتدا خود دستور را تایپ کنید سپس در صورت نیاز با استفاده از Space یک فاصله ایجاد کرده و پارامتر مرتبط با دستور را تایپ کنید برای مثال:
Help /?

در مثال بالا دستور ما کلمه Help می باشد و بعد از آن یک فاصله (Space) قرار دارد و حرف بعد از آن مشخص کننده پارامتر می باشد (/) و بعد از آن خود پارامتر یعنی ? می باشد. حالا چند تا سوال :

 • این دستورها کلا چی هستند و کجان؟
 • چرا باید بعد از دستور Space بگذاریم؟
 • پارامتر چیست و چرا باید از مشخص کننده پارامتر (/) استفاده کنیم ؟

جواب :

 • هر دستور یک برنامه یا ابزار خاص جهت انجام یک وظیفه معین می باشد برای مثال EXE یک برنامه برای مشخص کردن ویژگی های فایل ها می باشد که در مسیر C:/Windows/System32/ است.
 • چون دستوراتی که شما در CMD استفاده میکنید در پوشه ویندوز میباشند اشتباه تایپ کردن این دستورات مسیر غلط را به CMD میدهد یعنی مثلا اگر بخواهید دستور attrib را برای مخفی کردن یک پوشه استفاده کنید باید از پارامتر +h استفاده کنید در صورتی که هیچ فاصله ای بین پارامتر و دستور نباشد سیستم دنبال یک دستور جدید با نام attrib+h میگردد ولی دستور اصلی attrib است پس هنگام تایپ دستورات دقت کنید تا فاصله ها را جا نگذارید.
 • پارامترها ویژگی های یک دستور را افزایش میدهد. برای مثال با دستور DIR شما فقط محتوای یک پوشه رو می توانید مشاهده کنید اما وقتی از پارامتر های /s و /a استفاده می کنید قدرت دستور رو افزایش می دید و میشه باهاش فایل های مخفی و پوشه های تو در تو را هم مشاهده کنید ، و همچنین مشخص کننده پارامتر یا همان / مشخص می کند که حرف بعدی یک پارامتر می باشد.

در CMD یک سری دستورات پایه میباشد که هر فردی برای کار با Command Prompt نیاز به یادگیری این دستورات دارد برای مثال در محیط گرافیکی ویندوز زمانی که شما میخواهید وارد یک پوشه بشوید روی آن پوشه دوبار کلیک میکنید یکی برای مشخص کردن پوشه و دومی برای ورود به آن پوشه در Command Prompt هم برای ورود به یک پوشه نیاز است تا ابتدا با دستور CD نام آن پوشه را مشخص کنید سپس با فشردن Enter وارد آن پوشه شوید. پس دستور CD برای تغییر پوشه یا همان دایرکتوری میباشد. به تصویر زیر توجه کنید:

دستور CD در CMD

همانطور که در تصویر بالا مشاهده میکنید بعد از دستور CD یک فاصله و بعد از آن نام یک دایرکتوری رو وارد کرده و سپس Enter زده تا از مسیر C:\Users\MOHAMMAD به این مسیر C:\Users\MOHAMMAD\Desktop برود.

پس کافیه که بعد از دستور CD نام پوشه ها رو به نوبت وارد کنید تا وارد آن پوشه شوید برای برگشت از یک پوشه به پوشه قبل کافیه دستور CD .. رو تایپ کنید تا به یک پوشه قبل باز گردید و برای اینکه از یک پوشه به پوشه ریشه یا نقطه ابتدای همان درایو برگردید دستور CD/ رو باید تایپ کنید ، در تصویر زیر با استفاده از دستور cd / از مسیر c:\users\mohammad\desktop به مسیر c: باز گشته شده است.

دستور CD / در CMD

یکی دیگر از دستورات مهم دستور DIR می باشد با این دستور شما می توانید محتوای یک دایرکتوری رو مشاهده کنید به مثال زیر توجه کنید:

دستور DIR

همانطور که در مثال بالا می بینید با دستور DIR محتویات Drive رو می تونید مشاهده کنید در این مثال بعد از وارد کردن دستور Dir: در کادر 1 نام داریو و سریال درایو رو نشون میده و در کادر 2 تاریخ ساخت فایل ها رو می بینید و در کادر 3 در صورت وجود دایرکتوری مشخص کننده پوشه ها یعنی <DIR> رو نشون میده و در کادر 4 حجم فایل ها رو به Byte نمایش میده و در کادر 5 نام فایل ها رو نمایش میده و در کادر 6 تعداد فایل ها و دایرکتوری ها و حجم کلی آنها رو نمایش میده. ببینید برای نمایش فایل ها با ویژگی های خاص از جمله مخفی بودن باید دستور DIR را با پارامتر /a تایپ کنید و برای نمایش  زیر دایرکتوری ها باید از پارامتر /s استفاده کنید. به مثال زیر توجه کنید، پوشه های $RECYCLE.BIN , Bootmgr , bootntx System Volume Information فایلهای مخفی سیستمی میباشد که با دستور dir /a قابل مشاهده هستند:

دستور DIR /a

دستور : برای تغییر درایوها در CMD می باشد. برای مثال: زمانی که می خواهید وارد درایو D شوید باید اول نام درایو و سپس : را تایپ کنید. به مثال زیر توجه کنید:

D:

تغییر درایوها در CMD

معمولا در هنگام کار با محیط CMD صفحه کمی پر از متن میشود که کار ما را برای خواندن متن مورد نظر سخت میکند یا میتوان گفت صفحه را شلوغ میکند برای پاک کردن تخته سیاه باید از دستور CLS به معنای Clear Screen استفاده کنید دستور cls هیچ پارامتری ندارد.

برای اینکه از کار هر دستور سر دربیارید یا اینکه بخواهید قواعد کاری آن را یاد بگیرید میتوانید بعد از تایپ دستور از پارامتر ؟ استفاده کنید مثلا میخواهید بدانید دستور dir چه پارامترهای دارد برای فهمیدن این موضوع نیاز است تا دستور dir را با پارامتر /? استفاده کنید برای مثال:

Dir /?

دستور Help

نکته: شما می توانید از دستور Help برای فهرست گیری از یک سری دستورات رایج استفاده کنید که بسیار کمک کننده می باشد.

برای پاک کردن فایل ها و پوشه ها می توانید از چندین دستور متفاوت از قبیل Del , RD , Erase استفاده کنید ، که هر کدام از این دستورات قواعد خاص خودشون رو دارن، اول دستور Del رو بهتون توضیح می دم ، برای حذف کردن فایل کافیست تا اول دستور del رو تایپ کنید سپس نام فایل را ، به مثال زیر توجه کنید:

Del name.txt

در مثال بالا دستور del فایل name.txt را پاک می کند با دستور del شما نمیتوانید پوشه ها ( دایرکتوری ها ) را حذف کنید برای حذف پوشه ها باید از دستور rd استفاده کنید، خب دستور del چند تا پارامتر خیلی کمک کننده هم داره که بهتون توضیح می دم پارامتر /p برای اینکه اگر فایلی رو خاست حذف کنه از شما اجازه بگیره پارامتر /f فایلهای که ویژگی Read Only روی آنهاست رو بزور حذف کنه، پارامتر /s فایل مشخص شده رو از تمام پوشه های زیر مجموع حذف کنه پارامتر /q فایل ها را بدون پرسش حذف کنه، به مثال های زیر توجه کنید:

Del /s /q name.txt

این دستور تمام فایلها با نام name.txt رو از تمام پوشه ها حذف می کنه بدون هیچ پرسشی.

Del D:\list.docx

این دستور فایل list.docx رو از درایو D حذف می کنه

همچنین می توانید تمام فایل ها را طبق فرمت آنها حذف کنید برای مثال تمام فایل های آهنگ با فرمت MP3 را می توانید با دستور Del /s *.mp3 پاک کنید. پس * نماینده تمام اسم ها و پسوندها می باشد در صورتی که شما *.* را بعد از دستور Del بگذارید تمامی فایل ها با هر اسم و پسوندی حذف می شوند به این مثال توجه کنید :

Del /s /q *.*

دستور بالا تمامی فایلها در تمامی پوشه ها رو بدون هیچ پرسشی حذف می کند پس مراقب نحوه استفاده از این دستورات باشید که در بعضی از موارد می تواند کل اطلاعات شما را یکجا حذف کند. حواستون باشد که بعد از هر پارامتر فقط یک Space بگذارید در غیر این صورت باز ممکنه تمام فایل ها رو حذف کنید. پس در استفاده از این دستور احتیاط کنید (خطرناکه حسن).

نکته: زمانی که شما فایلی را از CMD حذف میکنید، آن فایل همانند محیط گرافیکی ویندوز به سطل زباله نمیروند و مستقیم از سیستم شما بدون هیچ انتقالی به Recycle Bin حذف خواهد شد. پس بیش از پیش دقت کنید.

خب یک مثال عملی هم با این دستور بزنیم:

دستور DEL

همانطور که مشاهده می کنید این دستور تمام فایل های که با نام aaa شروع شدن رو حذف کرد حتی در پوشه های زیر مجموع پوشه test .

نکته: احتیاج به تایپ کامل نام فایلها نمیباشد شما می توانید از کلید tab روی کیبورد استفاده کنید و نام هر فایل را کامل کنید برای مثال اگر در پوشه ای 10 فایل باشد که نام آنها با حرف های متفاوت شروع شود کافیست که فقط حرف اول نام آن فایل مورد نظر را وارد کنید سپس کلید tab را بزنید تا خود CMD ادامه آن نام را کامل کند به مثال زیر توجه کنید:

آموزش CMD

همانطور که در این تصویر ملاحظه می کنید چون در اینجا ما فقط یک فایل داریم که با حرف w شروع می شود پس اگر بعد از w کلید tab را بزنیم به صورت خود کار کلمه Windows کامل می شود. پس احتیاج به تایپ کامل نیست تا آنجا تایپ کنید که حروف اول آن نام از باقی کلمات متمایز شود.

دستور RD یکی از دستورات بسیار عالی جهت حذف کردن پوشه ها یا همان دایرکتوری ها می باشد. قواعد در این دستور بسیار ساده است. کافیه بعد از دستور نام پوشه رو وارد کنید مثلا برای حذف پوشه NVIDIA از درایو C :

RD NVIDIA

اما یک نکته باقی می ماند که این دستور فقط برای حذف پوشه های خالی میباشد در صورتی که بخواهید پوشه ای رو پاک کنید که در آن فایلی می باشد باید این دستور را با پارامتر /s تایپ کنید برای مثال :

RD /s NVIDIA

دستور RD

همانند دستور del میتوانید از پارامتر /q برای حذف بدون پرسش استفاده کنید.

RD /s /q NVIDIA

با دستور ren شما می توانید یک فایل را تغییر نام دهید. برای این کار ابتدا باید آدرس یا نام فایلی که می خواهید تغییر نام دهید را تایپ کنید سپس نامی که می خواهید فایل شما به آن نام تغییر کند را تایپ کنید برای مثال اگر می خواهید پوشه نام پوشه xamp را به پوشه wamp تغییر دهید دستور از قرار زیر میباشد.

Ren xamp wamp

در این دستور من فایل xamp رو به wamp تغییر نام دادم (نکته: در محیط CMD نمیتوانید از حروف فارسی استفاده کنید)

نکته در صورتی که می خواهید نام ها را با فاصله بنویسید باید آن ها را در “”  بگذارید برای مثال برای تغییر نام xamp به wamp 2015 دستور به این شکل می شود: (نامی که بین آن فاصله (Space) است در “” قرار میگیرد)

Ren xamp "wamp 2015"

با دستور xcopy می توانید فایلها را کپی برداری کنید برای مثال اگر می خواهید فایل xamp را از درایو c به درایو d کپی کنید اول دستور را تایپ کنید سپس نام فایل مبدا و در آخر آدرس مقصد را تایپ کنید برای مثال:

Xcopy c:\xamp d:\

نکته: در صورتی که در یک درایو باشید نیاز به مشخص کردن نام آن درایو نیست مثلا در صورتی که من در درایو c: باشم کافیه تا بعد از دستور xcopy اسم فایل مورد نظرم رو تایپ کنم سپس space و مسیر مقصد:

Xcopy “my document.txt” d:\

دستور xcopy هم پارامتر های خاص خود را دارد برای مثال اگر می خواهید فایلهای مخفی را کپی کنید باید از پارامتر /a استفاده کنید در صورتی که می خواهید فایل های زیر مجموع پوشه های دیگر را نیز کپی کنید می توانید از پارامتر /s استفاده کنید. من پیشنهاد می دم که از /? برای درک بهتر هر دستور استفاده کنید (خخخ چه پیشنهادی 🙂 ).

برای خواندن فایل های متن می توانید از دستور type استفاده کنید که بسیار ساده می باشد. اول دستور سپس مسیر فایل text برای مثال برای نمایش محتوای فایل autorun.inf در یک فلش کافیست تا بعد از دستور type آدرس فایل text را تایپ کنید:

Type g:\autorun.inf

نکته: با این دستور فقط می توانید فایل های text  عادی را مشاهده کنید نه فایل های آفیس  همانند word و … را. فکر کنم برای فصل اول کافی باشه، برای یاد گیری بهتر سعی کنید کلیه دستورات گفته شده رو حداقل دو بار تمرین کنید. اگه سوال یا انتقادی داشتید تی ام ال منیجر رو از محبت خودتون دریغ نکنید.

اگر احساس میکنید دستوراتی که یادگرفتید خیلی محدود میباشد پس پیشنهاد میدهم به پست فهرست دستورات CMD سر بزنید تا با بیش از 85 دستور در Command Prompt آشنا شوید.


برای دریافت نسخه PDF مقاله های سایت ابتدا در سایت ثبت نام کنید تا بتوانید به کلیه مقالات به صورت کاملا رایگان دسترسی پیدا کنید. ورود به سایت | ثبت نام در سایت


به نظر شما ممکنه کسی با استفاده از کلید های زیر این مطلب رو به اشتراک بذاره؟
انجمن آی تی یاران
محمد برغمدی

محمد برغمدی

امام علی علیه السلام: با مردم آنگونه معاشرت كنيد، كه اگر مرديد بر شما اشك ريزند، و اگر زنده مانديد، با اشتياق سوي شما آيند.

81 دیدگاه روی “آموزش مبتدی Command Prompt

 • اردیبهشت 6, 1394 در 04:11
  Permalink

  مری خیلی به دردم خورد

  پاسخ
 • خرداد 2, 1394 در 07:15
  Permalink

  خیلی ممنون عالی بود.

  پاسخ
 • تیر 26, 1394 در 07:43
  Permalink

  برای ویندوزxpهم بزار باتشکر

  پاسخ
 • مرداد 4, 1394 در 06:45
  Permalink

  سلام متشکر از وقتی که میگذارید
  استاد روز پی دی اف این قسمت چیه؟ لطفا ایمیل بدید متشکرم

  پاسخ
 • مرداد 13, 1394 در 01:55
  Permalink

  Salamo khaste nabashin!amozesheton awli bod
  Bebakhshid mikhasm bebinm chetori mishe ba cmd raft be hafeze to mobayli ke ba usb be cp vasl shode!?

  پاسخ
  • محمد برغمدی
   مرداد 13, 1394 در 10:04
   Permalink

   سلام علی جان ، خیلی ممنون.
   باید تنظیمات گوشیت رو روی USB Storage Mode بزاری تا RAM گوشیت مثل USB Flash با Drive Letter بالا بیاد مثل درایو /:C

   پاسخ
 • آبان 21, 1394 در 10:03
  Permalink

  سلام جالب بود امیدوار باز هم از این مطالب بزارید

  پاسخ
 • اسفند 21, 1394 در 17:54
  Permalink

  عالی بود متشکرم

  پاسخ
 • تیر 10, 1395 در 19:35
  Permalink

  سلام اموزش های پیشرفتشو هم مثل کدنویسی بزارید.شما موضوعی مربوط به امنیت و هک اندروید دارید یا مثلا اموزش ساخت یه spyware ؟

  پاسخ
  • محمد برغمدی
   تیر 10, 1395 در 22:34
   Permalink

   سلام
   ممنون از راهنمایی خوبتون.
   اگه بتونم 100% اینکار رو انجام میدم.
   حالا چرا تیکه کلمات معروف هکر ها رو نوشتی؟ نکنه میخوای تی ام ال منیجر رو هک کنی؟ 🙂

   پاسخ
 • تیر 11, 1395 در 15:04
  Permalink

  سلام اموزش ساخت spy ware ندارین چون لازم دارم بعدش چطوری میتونم براتون اموزش هایی که دارم رو بفرستم

  پاسخ
  • محمد برغمدی
   تیر 11, 1395 در 22:43
   Permalink

   سلام
   خیر، آموزشی ندارم.
   میتونید از طریق تلگرام ارسال کنید.
   ممنونم

   پاسخ
 • مرداد 15, 1395 در 18:07
  Permalink

  سلام من بخوام یه زمانی تعیین کنم که مثلا دستور go to a ایکس مقدار تکرار بشه بعد بره goto b باید چیکار کنم

  پاسخ
  • محمد برغمدی
   مرداد 16, 1395 در 07:07
   Permalink

   سلام
   من خیلی وقته از دنیایی Batch Programming دور بودم چند سالی میشه، اما میتونی چند بار عمل مورد نظرت رو تایپ کنی مثلا:
   echo off
   title goto
   goto a
   echo your first job
   goto b
   echo repeat your first job

   goto newjob
   ———————————————————————————————————————————-
   یا میتونی وضعیت رو مشخص کنی یعنی از دستور if استفاده کنید.

   goto a
   echo do your job
   if echo “your job happened” do echo its ok else goto b
   ———————————————————————————————————————————–
   اگر صبور باشید تا چند وقت دیگه ان شا الله آموزش Batch Programming رو خودم کمی کار میکنم میزارم روی سایت.

   پاسخ
  • محمد برغمدی
   مرداد 16, 1395 در 07:18
   Permalink

   به این کد هم نگاه کن مشخص کرده چند بار یک عمل تکرار بشه:
   ____________________________________________________________________
   @echo off
   cls
   Set Sleep=0
   :start
   if %Sleep% == 30 ( goto end )
   xx.exe yyyyy.dll /p:InputDataSource=Table:table.xml
   echo This is a loop
   Set /A Sleep+=1
   echo %Sleep%
   goto start
   :end
   echo “am 30 now”
   pause

   پاسخ
 • شهریور 13, 1395 در 12:55
  Permalink

  beh Nazare man ta nari classo ina dorosto hesabi nemitooni yad begiri hata ageh behtarin Film amoozeshiyam bebinid fayde nadareh hatman bayad yeh nafar bala saret bashe vo behet bege chikar koni injoori yeh Dafe didi ridi beh hame Systemet
  🙂 khob man kheyliyam too in joor chiza sar dar nemiyaram vali enshala sar dar miyaram.
  movafaq bashin

  پاسخ
 • شهریور 14, 1395 در 22:55
  Permalink

  عشق کردم خدایی حتما یه روزی یاد میگیرم همشو

  پاسخ
 • شهریور 15, 1395 در 03:41
  Permalink

  واقعا مفید بود و به بهترین شکل توضیح داده شد ممنون

  پاسخ
  • محمد برغمدی
   شهریور 15, 1395 در 06:16
   Permalink

   خواهش میکنم عرفان جان باعث خرسندی که شما راضی هستید. 🙂

   پاسخ
 • شهریور 15, 1395 در 10:35
  Permalink

  سلام و خسته نباشید واقعا ممنونم از سایت خوب و اموزندتون
  میخواستم درخواست کنم لطفا شیوه هک اندروید و جیمیل رو هم اموزش بدید و اموزش هک های بیشتری رو قرار بدهید ??ممنون ???
  محمد رضا هم سلام رسوند ???همسایشونم ?tnx?

  پاسخ
 • شهریور 26, 1395 در 16:32
  Permalink

  سلام من میخواستم بدونم با این برانه میشه به سیستم ها نفوذ کرد مثلا کرک کردن جیمیل و نفوذ های دیگه

  پاسخ
 • مهر 23, 1395 در 20:57
  Permalink

  اقا عالی بود
  دس خوش
  من همجا رو گشتم ولی جایی نبود ک ریشه ای یاد بده بگه ک هرچیزی دلیل استفادش چیه و…. ولی اموزش شما کامل و عالی بود مرسییییییییییییی

  پاسخ
 • آبان 1, 1395 در 22:51
  Permalink

  سلام
  اقا من ویندوزم مشکل پیدا کرده لود نمیشه
  میخوام ویندوز رو عوض کنم
  چندتا فایل خیلی مهم تو دسکتاپ دارم که نمیخوام وقتی ویندوز رو عوض میکنم پاک شن
  حالا خوشبختانه میشه cmd رو آورد
  اگه بخوام تمام فایلها و پوشه های دسکتاپ رو کات کنم توی یه درایو دیگم چه دستوریو باید با cmd بنویسم؟

  پاسخ
  • محمد برغمدی
   آبان 1, 1395 در 23:45
   Permalink

   سلام معین جان
   میتونید برای راحتی از mini windows ها هم استفاده کنید.
   یا اینکه از دستور زیر استفاده کنید:
   Xcopy /s c:\users\username\ D:\folder
   بجای کلمه username اسم حساب کاربری خودتون رو وارد کنید و بجای D:\Folder آدرسی رو مشخص کنید که میخواهید فایلهاتون رو اونجا کپی کنید.

   پاسخ
 • آبان 8, 1395 در 20:47
  Permalink

  ممنون عالی بود
  اجراکم عندالله محفوظ

  پاسخ
 • دی 8, 1395 در 19:26
  Permalink

  سلام ، چه جوری میتونم پنجره مدیریت فایل ( مثلا مای کامپیوتر ) رو با استفاده از دستورات cmd باز کنم ، یعنی فقط به cmd دسترسی دارم و نمیتونم در حالت عادی پنجره های مدیریت فایل ها و پوشه ها رو باز کنم …
  قبلا یادمه با استفاده از یه بخشی مثل بخش پرینتر ویندوز ، یه سری دستورات به cmd میدادم و به پنجره فایل ها دسترسی پیدا میکردم … ولی الان فراموش کردم چه جوری انجام میشد .

  پاسخ
  • محمد برغمدی
   دی 8, 1395 در 19:36
   Permalink

   سلام یوسف جان
   شما میتونید از دستور Explorer برای دسترسی به درایو ها و پوشه های مختلف کامپیوترتون استفاده کنید. مثلا برای باز کردن پنجره My Computer از درایو E:\Software دستور به شکل زیر میشه:
   Explorer E:\Software
   برای باز کردن خود مای کامپیوتر همون دستور Explorer خالی رو وارد کنید درسته 🙂
   موفق باشید.

   پاسخ
 • دی 8, 1395 در 20:01
  Permalink

  ممنون واقعا داداش ایول
  یه سوال دیگه هم از قبل داشتم 🙂 اگه بخوام یه یوزر رو توی ویندوز از حالت غیر فعال با استفاده از cmd در بیارم راهی هستش … عکس اش رو گذاشتم
  http://s8.picofile.com/file/8280455084/Untitled.png

  پاسخ
  • محمد برغمدی
   دی 8, 1395 در 20:36
   Permalink

   خواهش میکنم 🙂
   تو آموزش دستور NET کاملا توضیح دادم، اینجا هم برات مینویسیم:
   مثلا برای فعال کردن حساب کاربری GUEST دستور NET به این شکل میشه:
   NET USER GUEST /ACTIVE:YES
   برای غیر فعال کردن هم اینطور:
   NET USER GUEST /ACTIVE:NO

   پاسخ
   • دی 8, 1395 در 20:54
    Permalink

    دمت گرم مرسی ، سایتتون هم خیلی خوب بود

    پاسخ
 • دی 22, 1395 در 23:58
  Permalink

  عی بابا!!
  پس چرا نمیگین این مری کیه؟ :پی

  پاسخ
 • دی 24, 1395 در 13:36
  Permalink

  سلام من میخام برنامه ی مربوط ب ژنتیک رو روی cmd اجرا کنم اما حجم داده های من فوق العاده بالاست و لپ تاب من قادر ب انالیز این حجم داده ها در چند دقیقه نیست میخام بدونم راهی هست ک من بتونم میزان استفاده ازram و cpu رو در برنامه مشخص کنم؟؟؟

  پاسخ
 • اسفند 2, 1395 در 13:35
  Permalink

  سلام ممنون از اطلاعات خوبی که تو سایتتون میذارید.یه سوال داشتم .ایا از cmd میشه حساب کاربری رو حذف کرد؟ویندوز 8 نصب کردم .یوزراکانتم رو به اکانت مایکروسافت کانکت کردم.دیگه بدبخت شدم چون فقط با ایدی اون اکانت مایکروسافت بالا میومد اگه نت نداشتم که کلا هیچی چون باید آنلاین باشی.یه اکانت دیگه ساختم اینبار لوکال کردم و به هیچ جایی کانکت نکردم واون اکانت قبلی رو و همینطور اکانت مایکروسافتم رو دیلیت کردم .مشکل اینجاست که وقتی ویندوز بالامیاد هنوز اون اکانت قبلی رو نشون میده (با اینکه توکنترل پنل توقسمت یوزراکانت ویندوز اصلا نیستش) و دقیقا حالت انتخاب روی همون اکانت قبلی هستش با این ارور که پسوورد اشتباهه.لطفا راهنماییم کنیم چطورمیتونم کامل حذفش کنم حتما یه جایی اطلاعاتش باقی مونده

  پاسخ
  • محمد برغمدی
   اسفند 2, 1395 در 19:44
   Permalink

   سلام ممنونم از لطف شما
   برای حذف و اضافه کردن Account ها باید از دستور Net User استفاده کنید که آموزش دستور Net روی سایت هست
   اما برای اکانت مایکروسافت باید اون رو از اکانت فعلیتون Disconnect کنید. برای اینکار اول وار ویندوز بشید بعد از منوی Setting روی Change PC Settings کلیک کنید و از اونجا اکانت مایکروسافت رو انتخاب کنید. در آخر روی گزینه Disconnect کلیک کنید.
   اطلاعات مربوط به احراز هویت تون رو هم باید وارد کنید.
   موفق باشید.

   پاسخ
 • اسفند 21, 1395 در 11:03
  Permalink

  ممنون کمکم کردین
  خداخیرتون بده

  پاسخ
 • فروردین 9, 1396 در 17:00
  Permalink

  با سلام
  از اونجا که آموزشِ مبتدیه
  چرا خیلی از دستورات ساده و ضروری مثل mkdir یا md رو نگفتین

  پاسخ
  • محمد برغمدی
   فروردین 9, 1396 در 20:40
   Permalink

   سلام یاسین جان
   از قدیم گفتن هیچ گلی بی عیب نیست 🙂
   ان شا الله سعی میکنم این متن رو ویرایش کنم و آموزش کامل تری رو ارائه بدم.
   موفق و سر بلند باشید.

   پاسخ
 • اردیبهشت 6, 1396 در 23:45
  Permalink

  سلام یه سوال خدمتتون داشتم برای نصب ویندوز روی لپ تاب که تاز گرفتم (فقط dosاست)چکار باید بکنم ؟با تشکر

  پاسخ
  • محمد برغمدی
   اردیبهشت 6, 1396 در 23:53
   Permalink

   سلام فرزان جان
   باید دیسک بوتیبل ویندوزت رو بزاری توی DVD Rom لپتاپت، سیستمت رو ریستارت کنی، و از طریق کلید Boot که معمولا F10 یا F9 یا F8 یا Tab هست سیستم رو بالا بیاری
   نیازی هم به DOS که به صورت پیشفرض روی لپتاپت هست نداری، میتونی حذفش کنید.

   پاسخ
 • مرداد 7, 1396 در 13:30
  Permalink

  سلام چطوری میشه از وضعیت درایور های کامپیوتر در حالت خارج از ویندوز(منظورم حالت قبل از ورود به ویندوز مطلع شد؟

  پاسخ
  • محمد برغمدی
   مرداد 9, 1396 در 16:16
   Permalink

   سلام
   باید از باگ ظاهری ویندوز ها استفاده کنید و برنامه On Screen Keyboard رو با Command Prompt عوض کنید.
   در این صورت میتونید قبل از ورود به ویندوز به Command Prompt دسترسی داشته باشید و هر کاری که نیاز بود رو انجام بدید.
   برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه به آموزش غیر فعال شدن حساب کاربری Administrator مراجعه کنید.
   موفق و پیروز باشید.

   پاسخ
 • مرداد 10, 1396 در 18:26
  Permalink

  با سلام خدمت شما
  اطلاعات عالی بود من یکی که خیلی خوشم اومد از اطلاعاتتون ممنونم.

  پاسخ
  • محمد برغمدی
   مرداد 10, 1396 در 18:29
   Permalink

   سلام علی جان
   ممنونم از لطف و محبت تون، اگر آموزش خاصی هم از Command Prompt مد نظر تون بود 100% از طریق صفحه تماس با ما ارسالش کنید تا در اسرع وقت آموزش رو به صورت رایگان در اختیار شما قرار بدیم
   موفق و سر بلند باشید.

   پاسخ
 • آبان 14, 1396 در 13:55
  Permalink

  با سلام و عرض ادب
  بابت سایت پربار و همچنین مطالب کاربردی که ارائه میدین خیلی خیلی تشکر میکنم . انشاالله موفق باشین
  یه سوال داشتم:
  چطوری می تونم بفهمم که cmd چه قدرتی داره یعنی چه کارهایی میشه باهاش انجام داد در زمینه شبکه ، در زمینه هک و امنیت و …

  پاسخ
  • محمد برغمدی
   آبان 14, 1396 در 14:08
   Permalink

   سلام، ممنونم از لطف و محبت تون
   در واقع cmd یک ابزار برای مدیریت سیستم عامل ویندوز، مثلا شما میخواهید IP کارت شبکه تون رو تنظیم کنید هم میتونید از محیط گرافیکی ویندوز استفاده کنید هم میتونید از Command Prompt یا همین CMD اینکار رو انجام بدید.
   CMD در زمینه هک و امینت هم کاربرد داره ولی از این بعد که برنامه های مربوط به هک و امنیت اکثرا تحت خط فرمان ارائه میشن. نه اینکه خود cmd یک ابزار مخصوص هک باشه، ولی میتونه ازش برای هک ویندوز استفاده بشه 🙂
   مثلا میشه با CMD یک اسکریپت نوشت و از طریق اون فایروال یک سیستم رو غیر فعال کرد و بعد از اون یک Trojan یا Backdoor رو روی همون سیستم نصب و فعال کرد تا به اون سیستم دسترسی پیدا کنیم.

   پاسخ
 • آبان 15, 1396 در 09:17
  Permalink

  سلام
  سایت خوبی دارید
  و نحوه ی آموزش هم عالی (که هر خط کد رو جز به جز توضیح می دید)
  فقط تو آموزش cmd سه فصل اول همه شون یه صفحه هست و فصل دو و سه نیستن
  امیدوارم همیشه سلامت باشی

  پاسخ
  • محمد برغمدی
   آبان 15, 1396 در 09:52
   Permalink

   سلام، ممنونم از لطف و محبت تون
   بله درسته سه فصل اول یکی هستند، البته باید این سه فصل رو تفکیک میکردم که انجام ندادم 🙂
   ان شا الله شما هم همیشه سلامت و موفق و سربلند باشید.

   پاسخ
 • آبان 25, 1396 در 23:51
  Permalink

  سلام ممنونم از آموزش های مفیدتون دوتا سوال دارم چطور میشه یه پوشه ساخت و دومین سوالم اینه که من وقتی که از کد دستوری xcopy استفاده میکنم برای کپی کردن یه پوشه که مثلا دارای ۳ فایلِ وقتی پوشه رو کپی میکنم فقط اون سه فایل کپی میشه و پوشه به صورت کلی کپی نمیشه ممنون میشم اگه کمکم کنید

  پاسخ
  • محمد برغمدی
   آبان 26, 1396 در 01:39
   Permalink

   سلام حمید جان
   برای ساخت پوشه باید از دستور md استفاده کنید و جلوش نام پوشه مورد نظر تون رو بنویسید. برای مثال:
   md folder
   به صورت پیش فرض هم دستور xcopy محتوای پوشه مخشص شده رو کپی میکنه نه خود پوشه رو، اگر به پوشه نیاز دارید میتونید همون اول با دستور Md در مسیر مقصد پوشه رو درست کنید. برای مثال:
   xcopy /s e:\mydata h:\destination

   پاسخ
   • آبان 26, 1396 در 14:53
    Permalink

    ممنون از راهنمایی تون خیلی سایت خوبی دارید ویه سوال دیگه خخخ وقتی تو not یه دستور فرمان مینویسم و فرمتش رو به cmd تغیر میدم مثلا اگه دستور فرمان این باشه
    c:\users\”hamid reza”\desktop>rd /s /q folder
    دستور رو انجام نمیده و فقط یه برنامه با اسم rd میسازه که هیچ فرمتی هم نداره پس من چطور میتونم یه دستور فرمان کامل با not بسازم؟

    پاسخ
    • محمد برغمدی
     آبان 26, 1396 در 21:47
     Permalink

     این دستوری که اینجا نوشتی اشتباه، برای ساخت فایل batch اول باید با دستور @echo off شروع کنی بعد از دستور زیر استفاده کنید:
     rd /q %homepath%\desktop\folder
     کلمه %homepath% یک متغیر برای آدرس حساب کاربری (User Profile Address) محسوب میشه که میتونید بجای وارد کردن آدرستون از این متغیر استفاده کنید.

     پاسخ
 • آذر 26, 1396 در 15:24
  Permalink

  سلام خسته نباشید
  میخواستم بپرسم چجوری میشه داخل cmd آدرس یه پوشه بی نام رو داد؟ از همونایی که با Alt + 255 نوشته میشه.

  پاسخ
  • محمد برغمدی
   آذر 26, 1396 در 16:31
   Permalink

   سلام سلامت باشید
   باید Alt+255 رو بین دو علامت Double Quote قرار بدید. ( ” “ )
   برای مثال:
   cd ” ”
   موفق باشید.

   پاسخ
 • دی 1, 1396 در 00:36
  Permalink

  شیوا ترین آموزش cmd موجود تو سایتای ایرانی بود بنظرم!
  ممنونم.تونستید ویدیو رو ضبط کنین بذارین برای فروش اگه در توانم باشه حتما تهیه خواهم کرد

  پاسخ
 • دی 18, 1396 در 17:03
  Permalink

  سلام
  من می خوام از طریق شبکه در یک مسیر مثلا ” 192.168.1.13\\ ” سرچ کنم و هر فایلی که با مشخصات مورد نظرم بود ” مثلا حجم فایل بالاتر از a وجود کاراکترهای b و c در نامگذاری فایل و فرمت فایل d ” رو به یک پوشه در یک آدرس دیگه کپی کنم ممنون میشم در صورت امکان راهنمایی بفرمایید .
  با سپاس

  پاسخ
  • محمد برغمدی
   دی 19, 1396 در 21:25
   Permalink

   سلام محسن جان
   این کار رو باید با استفاده از Batch Script انجام بدید، اول باید یک اسکریپت بنویسید و با استفاده از دستور for /f خروجی دستور dir /b رو تجزیه کنید و با دستور move طبق نیاز تون فایلهای مورد نظر تون رو به یک پوشه دیگه منتقل کنید.
   میتونید از کتاب Batch Script هم استفاده کنید. لطفا سوالات تون رو در مطالب مربوط به Batch Script‌ بپرسید. تشکر 🙂

   پاسخ
 • اردیبهشت 21, 1397 در 02:00
  Permalink

  سلام من تو ویندوز7 cd desktop رو میزدم دایرکتوری را به دسکتاپ منتقل میکرد ولی تو ویندوز 10 مینویسه
  the system cannot find the pad specified

  چراا؟؟

  پاسخ
  • محمد برغمدی
   اردیبهشت 21, 1397 در 12:04
   Permalink

   سلام
   اول با دستور dir یک فهرست از محتوای دایرکتوری فعلی بگیرید بعد اگر دایرکتوری Desktop موجود بود میتونید واردش بشید.
   اگر CMD رو به صورت Run As Administrator باز کنید از مسیر C:/Windows/System32 باز میشه پس به مسیر فعلی هم که درونش هستید توجه کنید.

   پاسخ
   • اردیبهشت 22, 1397 در 01:22
    Permalink

    بنظرم مشکل از سیستم خودمه خلاصه مرسی..
    باadministrator باز کردم همهجور desk داشت جز desktop 😀

    پاسخ
 • تیر 28, 1397 در 06:31
  Permalink

  سلام داداش میشه بگید با cmd چیجوری میشه display همون سکرن تصویر کمپیوترو تغیر داد ؟؟؟ لطفا جواب بدید

  پاسخ
  • محمد برغمدی
   تیر 28, 1397 در 22:12
   Permalink

   سلام الیاس جان
   متاسفانه در CMD چنین برنامه ای وجود نداره، اما شما میتونید از برنامه های جداگانه مثل NirCMD یا Qres برای این منظور استفاده کنید.
   QRes.exe /x:1920 /y:1080
   nircmd.exe setdisplay 1920 1080 60
   راه حل دیگه ای هم وجود داره اونهم استفاده از ابزار قدرتمند PowerShell و دستور Set-DisplayResolution برای نمونه:
   Set-DisplayResolution -Width 1920 -Height 1200
   موفق و سربلند باشید.

   پاسخ
 • مرداد 12, 1397 در 11:14
  Permalink

  چطور میتونم از درایوی به یک درایو دیگر بروم.

  پاسخ
  • محمد برغمدی
   مرداد 12, 1397 در 19:22
   Permalink

   سلام
   با استفاده از علامت نقل قول انگلیسی (Colon) برای مثال:
   D:
   یا با استفاده از دستور cd به همراه پارامتر /d برای مثال:
   cd /d D:

   پاسخ
 • مهر 25, 1397 در 11:13
  Permalink

  سلام.ببخشید میشه تغییر تنظمیات default gateway رو برای مودم هم با روش توضیح بدید؟ممنون

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *