آموزش کاربردی خط فرمان ویندوز (CMD) آشنایی با قواعد و دستورات، استفاده از یک رابط کاربری حرفه ای برای انجام کارهای روزانه، 100% تضمینی، گارانتی بازگشت وجه بدون غید و شرط، در حال حاضر این دوره آموزشی با 59% تخفیف ویژه ارائه میشه، فکر میکنم پیشنهاد منصفانه ای به شما باشه

آموزش نصب سیستم عامل المنتری

نصب سیستم عامل المنتری (Elementary OS)

سیستم عامل المنتری یکی از بهترین و زیبا ترین توزیع‌های لینوکس میباشد که محیط زیبای آن هر کاربری را به خود جذب میکند از ویژگیهای سیستم عامل المنتری میتوان به سرعت، زیبایی، نرم افزارهای اختصاصی و … اشاره نمود. در این آموزش قصد دارم نحوه نصب Elementary OS در کامپیوتر را آموزش دهم، در ادامه همراه با تی ام ال منیجر باشید.

نصب سیستم عال Elementary

برای نصب Elementary OS ابتدا باید فایل ISO این سیستم عامل را دانلود کرده و آنرا روی یک رسانه همانند USB Flash بوتیبل کنید. برای این منظور میتوانید از نرم‌افزار Rufus استفاده کنید. برای دانلود سیستم عامل المنتری میتوانید به وبسایت رسمی آن یعنی https://elementary.io مراجعه کنید.

نصب سیستم عامل المنتری (Elementary OS)

در همان صفحه اصلی میتوانید به صورت دلخواه هزینه ای را برای این سیستم عامل پرداخت کرده و آنرا دانلود کنید. اگر نمیخواهید هیچ هزینه ای بپردازید میتوانید روی گزینه Custom کلیک کرده و عدد صفر را وارد کنید تا لینک دانلود Elementary OS ظاهر شود.

بعد از دانلود سیستم عامل المنتری و بوتیبل نمودن فلش خود، سیستم تان را ریستارت کرده و کلید مربوط به Boot کامپیوتر خود را بفشارید.

نکته: معمولاً در اکثر دستگاهها کلید Boot بین F8 تا F12 میباشد در بعضی از دستگاه‌ها هم باید Boot از طریق BIOS تنظیم شود. کلید های F1 – F2 – Tab – Delete هم میتوانند مربوط به منوی Boot یک سیستم باشند.

مشخص نمودن نوع فرایند نصب المنتری

بعد از پدیدار شدن صفحه مشکی رنگ که در بخش پایینی آن دو آیکون کیبورد و آدمک موجود بود میتوانید نوع فرایند نصب سیستم عامل المنتری را مشخص کنید.

 • اگر کلیدی از کیبورد را بفشارید فرایند نصب به صورت غیر گرافیکی و بدون موس میشود.
 • اگر هیچ کلیدی از روی کیبور را نفشارید یا روی کلیک چپ و راست موس کلیک کنید فرایند نصب گرافیکی خواهد شد.

در این آموزش من از طریق محیط گرافیکی، Elementary OS را نصب میکنم پس شما هم صبر کنید تا وارد محیط گرافیکی نصب المتری شوید.

بعد از ورود به فرایند نصب گرافیکی المنتری با محیط زیبای نصب این سیستم عامل مواجه خواهید شد از منوی باز شده گزینه Install Elementary را انتخاب کنید.

نکته: اگر گزینه Try elementary را انتخاب کنید به صورت موقت میتوانید با این سیستم عامل کار کنی، اما پس از اولین ریستارت سیستم عامل المنتری از دست شما خارج خواهد شد.

در مرحله Preparing to install elementary میتوانید تیک گزینه های زیر را بگذارید:

نصب سیستم عامل المنتری

Download updates while installing elementary

اگر تیک گزینه بالا را بگذارید، در هنگام نصب المنتری آپدیت های مروبط به سیستم عامل را از اینترنت دریافت میکند. توجه کنید این گزینه در صورتی فعال می‌شود که دسترسی مستقیم به اینترنت داشته باشید.

Install third-party software for graphics and WI-FI hardware, Flash, MP3 and other media

اگر تیک گزینه بالا را بگذارید افزونه ها و برنامه‌های جانبی مربوط به سیستم عامل المنتری نصب میشود. (۱۰۰٪ این گزینه را تیک دار کنید.) بعد از تیک دار کردن گزینه ها روی Continue کلیک کنید.

انتخاب پارتیشن برای نصب Elementary OS

در مرحله Installation Type باید پارتیشن مروبط به نصب سیستم عامل المنتری را انتخاب کنید، توجه کنید این مرحله بسیار پر اهمیت میباشد چراکه اگر گزینه Erase disk and install elementary را انتخاب کنید کلیه پارتیشن های هارد دیسکتان حذف می‌شود و یک پارتیشن برای نصب المنتری ساخته میشود.

اگر نمیخواهید کلیه اطلاعات تان از بین برود، روی گزینه Somethings else کلیک کنید و گزینه Continue را انتخاب کنید تا وارد مرحله انتخاب پارتیشن شوید.

آموزش نصب Elementary OS

اگر در حافظه دیسک خود (HDD – SSD) فایل یا اطلاعاتی ندارید و یا به صورت کلی میخواهید کل دیسک را به سیستم عامل المنتری اطلاق کنید میتوانید هما گزینه پیشفرض را انتخاب کرده و روی گزینه Continue کلیک کنید.

اگر تیک گزینه Encrypt the new elementary installation for security را بگذارید پارتیشن سیستم عامل المنتری کدگذاری می‌شود تا امنیت اطلاعات حفظ شود.

اگر تیک گزینه Use LVM with the new elementary installation را بگذارید Logical Volume ساخته می‌شود تا تغییر دادن سایز پارتیشن ها ساده‌تر شود.

در مرحله Installation Type میتوانید پارتیشن مورد نظر خویش را انتخاب کرده و روی آن دوبار کلیک کنید تا منوی مربوط به تنظیم کردن پارتیشن رویت شود. در منوی باز شده، گزینه Use as را روی Ext4 journaling file system بگذارید و گزینه Mount point را روی علامت / بگذارید تا سیستم عامل المنتری در این پارتیشن نصب شود.

حتماً تیک گزینه format the partition را هم بگذارید تا قبل از نصب سیستم عامل المنتری پارتیشن انتخاب شده فرمت شود.

همانند دیگر توزیع‌های لینوکس برای المنتری هم میتوانید یک پارتیشن Swap انتخاب کنید. فقط کافیست به اندازه حجم RAM سیستم یا کمی بیشتر یک پارتیشن درسته کرده و گزینه Use As را روی Swap بگذارید.

نصب elementary os

پس از انتخاب و تنظیم پارتیشن ها گزینه Install Now را انتخاب کنید اگر پنجره Write the change to disks باز شد پارتیشن های نام برده شده را برای امنیت بیشتر اطلاعات بررسی کرده و در صورت درست بودن پارتیشن های انتخاب شده، گزینه continue را برای نصب Elementary OS انتخاب کنید.

Elementary OS

انتخاب کشور و زبان سیستم عامل المنتری

در مرحله Where are you از طریق نقشه روی ایران کلیک کنید و گزینه Continue را انتخاب کنید.

در بخش Keyboard layout گزینه Continue را انتخاب کنید. (اگر کشور را ایران انتخاب نموده باشید به صورت خودکار زبان فارسی انتخاب شده است در غیر اینصورت باید به دنبال زبان فارسی بگردید و آنرا انتخاب کنید.)

آموزش نصب Elementary OS

مشخص نمودن نام کامپیوتر و اطلاعات کاربری

در مرحله Who are you باید اطلاعات کاربری خویش را وارد کنید، این اطلاعات شامل:

Your Name

نام کامل شما به زبان انگلیسی (برای مثال Mohammad Barghamadi)

Your computer’s name

نام انتخابی برای کامپیوتر یا همان Hostname در شبکه (این نام به صورت خودکار پر می‌شود اما میتوانید آنرا به هر نامی که میخواهید تغییر دهید)

Pick a username

در اینجا باید نام حساب کاربری خود را مشخص کنید (برای مثال mohammad)

Choose a password

در بخش Password باید یک رمز عبور پیچیده برای حساب کاربری خویش انتخاب کنید.

Confirm your password

در بخش confirm باید رمز عبور خود را دوباره تکرار کنید. در آخر روی Continue کلیک کنید.

بعد از انجام فرایند بالا باید صبر کنید تا نصب سیستم عامل المنتری به اتمام رسد، اگر گزینه Download updates while install elementary را انتخاب کرده باشیدممکن است فرایند دریافت بروز رسانی ها کمی طولانی شود برای رد کردن این مرحله میتوانید گزینه Skip را انتخاب کنید.

اتمام فرایند نصب سیستم عامل المنتری

پس از اتمام نصب با پنجره Installation is complete. You need to restart the computer in order to use the new installtion مواجه میشود. کافیست روی Restart کلیک کنید تا پس از ریستارت شدن کامپیوتر بتوانید از سیستم عامل المنتری استفاده کنید.

اگر سوال یا انتقادی نسبت به مقاله نصب Elementary OS دارید تی ام ال منیجر را از محبت خویش محروم نکنید.


اگر نیاز به نسخه PDF مقاله های سایت دارید به شما پیشنهاد میکنم حتما در سایت ثبت نام کنید تا به صورت رایگان آنها را دریافت کنید. ورود به سایت | ثبت نام در سایت

 

آموزش کاربردی خط فرمان ویندوز (CMD) آشنایی با قواعد و دستورات، استفاده از یک رابط کاربری حرفه ای برای انجام کارهای روزانه، 100% تضمینی، گارانتی بازگشت وجه بدون غید و شرط، در حال حاضر این دوره آموزشی با 59% تخفیف ویژه ارائه میشه، فکر میکنم پیشنهاد منصفانه ای به شما باشه

محمد برغمدی

محمد برغمدی

امام علی علیه السلام: با مردم آنگونه معاشرت كنيد، كه اگر مرديد بر شما اشك ريزند، و اگر زنده مانديد، با اشتياق سوي شما آيند.

8 دیدگاه برای «آموزش نصب سیستم عامل المنتری»

  • محمد برغمدی
   آبان 23, 1397 در t 13:42
   Permalink

   سلام آرمان جان
   لطفا از آخرین نسخه نرم افزار VMWare Workstation استفاده کنید یا اینکه از نرم افزار Virtual Box برای ساخت ماشین مجازی استفاده کنید.
   موفق باشید.

   پاسخ دادن
 • Avatar
  آذر 19, 1397 در t 14:39
  Permalink

  من اشنایی با این سیستم عامل نداشتم و برای برنامه نویسی و صرفه جویی در منابع سیستم خودم قصد مهاجرت با این سیستم عمال رو داشتم
  واین مقاله کمک بسیار بزرگی به من کرد سپاااااااسگذارم

  پاسخ دادن
  • محمد برغمدی
   آذر 19, 1397 در t 22:04
   Permalink

   سلام آرین
   ممنون از محبت تون، من هم خوم تقریبا 1 سال از المنتری بجای اوبونتو استفاده میکنم. حقیقتا خیلی زیباتر و پر سرعت، فقط بعضی وقت ها کمی اذیت میکنه ولی بازهم از اوبونتو خیلی بهتره 🙂
   موفق باشید

   پاسخ دادن
 • Avatar
  تیر 28, 1398 در t 13:04
  Permalink

  سلام و درود
  ببخشید این لینوکس المنتری هم مثل اوبنتو محیطش فارسی می شود ؟
  ممنون ومتشکرم .

  پاسخ دادن
  • محمد برغمدی
   تیر 28, 1398 در t 13:55
   Permalink

   سلام محمد علی
   محیط کاربریش رو تا حالا سعی نکردم فارسی کنم، اما به احتمال زیاد فارسی میشه
   ولی دقیقا مثل اوبونتو میتونید کیبورد فارسی روش نصب کنید و ازش استفاده کنید. (در کل توزیع عالیه)

   پاسخ دادن

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *