آموزش نصب وردپرس در CPanel

آموزش نصب وردپرس در CPanel

همانطور که در فصل دوم نحوه نصب نمودن وردپرس را در Wamp Server آموزش دادم در این فصل هم میخواهم نحوه نصب نمودن وردپرس را در CPanel برای شما عزیزان بیان کنم. به طور کلی فرق چندانی بین نصب وردپرس در Localhost و هاست حقیقی وجود ندارد.

برای نصب وردپرس در CPanel ابتدا وارد هاست CPanel خود شوید. برای ورود به هاست CPanel کافیست ابتدا نام دامنه خود را در Address Bar مرورگر خود تایپ کنید سپس در جلوی آن با یک علامت / کلمه CPanel را تایپ کنید. برای مثال:

Domain.ir/CPanel

ورود به CPanel

پس از نمایش صفحه Login نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید تا وارد پنل مدیریت هاست شوید. از پنل مدیریت روی گزینه File Manager کلیک کنید. سپس از سمت چپ دایرکتوری public_html را انتخاب کنید تا محتوای آن در سمت راست نمایش داده شود.

حال از سایت fa.wordpress.org نسخه فارسی وردپرس را دریافت نموده و آنرا در دایرکتوری root یا همان public_html هاست خود بارگذاری کنید.

برای بارگذاری فایل از منوی بالای روی گزینه Upload کلیک کنید و از پنجره باز شده روی Select File کلیک کنید تا بتوانید فایل دانلود شده وردپرس را از کامپیوتر خود انتخاب و بارگذاری کنید.

پس از اتمام بارگذاری صفحه را بسته و صفحه قبلی را با کلید F6 بروز رسانی کنید. تا فایل zip بارگذاری شده نمایش داده شود. حال روی فایل zip وردپرس کلیک راست نموده و روی extract کلیک کنید در پنجره باز شده روی extract file کلیک کنید.

extract-zip-file-of-wordpress

پس از پایان فرایند extract کردن وارد پوشه wordpress شده و کلیه فایلهای آنرا انتخاب نموده و در یک پوشه قبل Cut کنید. برای اینکار از منو های بالا روی گزینه Select All کلیک کنید سپس گزینه move را انتخاب نموده تا پنجره انتقال فایلها نمایش داده شود.

در پنجره انتقال فایلها کلمه wordpress را حذف نموده و روی move file کلیک کنید. تا کلیه محتوای دایرکتوری WordPress را به پوشه اصلی یعنی همان دایرکتوری public_html منتقل کنید.

/public_html/

move-wordpress-content-to-public_html

ساخت پایگاه داده در CPanel برای وردپرس

پس از انتقال فایلها به دایرکتوری Root یا همان public_html باید برای سایت خود یک پایگاه داده بسازید تا وردپرس بتواند اطلاعات خود را در آن ثبت کند.

برای ساخت پایگاه داده ابتدا به همان صفحه اصلی CPanel وارد شوید. حال به دنبال گزینه MySQL Database بگردید. و روی آن کلیک کنید.

ساخت پایگاه داده (Database)

در صفحه MySQL Database دنبال گزینه Create New Database بگردید سپس در بخش ورودی New Database یک نام برای پایگاه داده خود انتخاب کنید. و در آخر روی گزینه Create Database کلیک کنید.

ساخت پایگاه داده برای وردپرس

پس از ساخت پایگاه داده حال باید یک حساب کاربری (User) برای پایگاه داده خود بسازید. سپس به User ساخته شده مجوز کامل برای ویرایش پایگاه داده را بدهید.

ساخت کاربر برای Database

برای ساخت پایگاه داده، ابتدا صفحه را تا بخش MySQL Users پایین بیاورید و در ورودی Username یک نام کاربری انتخاب کنید سپس در ورودی Password یک رمز عبور را با Password Generator بسازید و محتوای رمز را در یک فایل متنی ذخیره کنید.

سپس تیک گزینه I Have Copied This Password in a safe pace را بگذارید و روی Use Password کلیک کنید. تا رمز عبوری ساخته شده در ورودی های Password و Password Again کپی شود.

ساخت حساب کاربری برای database

در آخر روی گزینه Create User کلیک کنید.

مجوز دادن به کاربر ساخته شده برای ویرایش پایگاه داده

پس از ساخت Database و User نوبت به اضافه نمودن User به Database میباشد تا کاربر ساخته شده مجوز ویرایش پایگاه داده را داشته باشد.

برای اینکار از بخش Add User To Database کاربر ساخته شده و پایگاه داده ساخته شده را انتخاب کنید سپس روی گزینه Add کلیک کنید. تا کاربر به پایگاه داده اضافه شود.

در صفحه Manage User Privileges تیک گزینه ALL PRIVILEGES را بگذارید و روی Make Change کلیک کنید. تا با صفحه You have given the requested privileges on the database “database_name” to the user “username” را مشاهده کنید.

add-all-privilages-to-the-user


فیلم فصل چهارم: آموزش نصب وردپرس در CPanel

 

دانلود با رزولوشن 270P | دانلود با رزولوشن 360P | دانلود با رزولوشن 720P


اضافه نمودن اطلاعات پایگاه داده به وردپرس

تا به اینجا یک Database به همراه یک User برای مدیریت Database ساخته شد. حال برای اینکه وردپرس بتواند از این پایگاه داده برای ثبت اطلاعات خویش استفاده کند باید اطلاعات مربوط به پایگاه داده را در فایل WP-Config-Sample.php وارد کنید.

این اطلاعات شامل:

نام پایگاه داده: tmlmana1_wordpress

نام کاربری ساخته شده با مجوز کامل: tmlmana1_word

رمز عبور تولید شده با Password Generator : **********

ابتدا به صفحه اصلی CPanel بروید سپس از بخش File Manager وارد دایرکتوری Public_html شوید.

حال به دنبال فایل wp-config-sample.php بگردید و روی آن کلیک راست نموده و گزینه Edit را انتخاب کنید.

پس از کلیک بر روی Edit پنجره Text Editor باز میشود که دوباره باید روی Edit کلیک کنید.

در قسمت database_name_here نام کامل پایگاه داده خود را وارد کنید. در این آموزش نام پایگاه داده من tmlmana1_wordpress میباشد.

در قسمت username_here نام کاربر ساخته شده برای پایگاه داده خود را وارد کنید.

در قسمت password_here رمز عبور استفاده شده برای کاربر مربوطه را وارد کنید.

configure-wordpress-to-access-database

نکته: اطلاعات وارد شده را باید بین علامت های ” بگذارید. در غیر این صورت دسترسی به پایگاه داده ممکن نمیشود. (حذف نکنید)

در آخر روی Save Change کلیک کنید تا تغیرات اعمال شده ذخیره شود.

حال اسم فایل wp-config-sample.php را به wp-config.php تغییر دهید.

برای تغییر نام ابتدا روی فایل کلیک راست کنید سپس روی گزینه Rename کلیک کنید. در پنجره باز شده کلمه sample را حذف کنید و روی گزینه Rename File کلیک کنید.

مراحل پایانی نصب وردپرس

تقریبا نصب وردپرس در CPanel به اتمام رسید. حال باید یک تب جدید در مرورگر خود باز کنید. سپس آدرس دامنه خود را تایپ نموده و وارد سایت خود شوید.

پس از ورود به سایت با صفحه خوشامد گویی وردپرس مواجه میشود. که باید اطلاعات تکمیلی سایت خود را وارد کنید. این اطلاعات شامل موارد زیر میباشد:

  • عنوان سایت: نام اصلی سایت
  • نام کاربری: نامی که از طریق آن باید وارد پنل مدیریت وردپرس شوید
  • رمز: انتخاب یک رمز عبور پیچیده برای نام کاربری انتخاب شده.
  • ایمیل شما: استفاده از یک ایمیل معتبر برای دریافت پیامهای مدیریتی وردپرس

پس از پر نمودن اطلاعات بالا روی راه اندازی وردپرس کلیک کنید. تا به صفحه Login وردپرس منتقل شوید.

حال اطلاعات کاربری خود را که در مرحله قبل ساخته اید را وارد کنید. سپس روی ورود کلیک کنید.

خلاصه آموزش نصب وردپرس در CPanel

در فصل ابتدا وارد فایل WordPress فارسی را از سایت fa.wordpress.org دریافت و آنرا در دایرکتوری public_html بارگذاری نمودید. سپس فایل zip وردپرس را Extract نموده و محتوای دایرکتوری WordPress را به دایرکتوری root یا همان public_html منتقل نمودید. پس از آن یک پایگاه داده برای ثبت اطلاعات وردپرس ساختید که شامل نام database و user برای مدیریت database بود. در آخر اطلاعات مربوط به پایگاه داده را به وردپرس دادید تا وردپرس بتواند با Database ارتباط برقرار کند.

آموزش نصب وردپرس در CPanel فصل چهارم آموزش رایگان طراحی سایت به زبان فارسی میباشد. برای خواندن باقی فصل ها به صفحه مربوطه مراجعه کنید.

در صورت داشتن هر گونه سوال و انتقاد تی ام ال منیجر را از محبت خود محروم نکنید.

به نظر شما ممکنه کسی با استفاده از کلید های زیر این مطلب رو به اشتراک بذاره؟
انجمن آی تی یاران
محمد برغمدی

محمد برغمدی

امام علی علیه السلام: با مردم آنگونه معاشرت كنيد، كه اگر مرديد بر شما اشك ريزند، و اگر زنده مانديد، با اشتياق سوي شما آيند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *