آموزش کامل CMD

آموزش کامل CMD

 آموزش کامل CMD

آیا میدانید CMD چیست؟ آیا فکر میکنید CMD همان MS-DOS قدیمی است؟ یا اینکه فقط شبیه به MS-DOS است؟ آیا میدانید دستورات CMD چه میباشند؟ آیا با قواعد CMD آشنایی دارید؟ اگر میخواهید CMD را از مبتدی تا حرفه ای یاد بگیرید، در ادامه با تی ام ال منیجر همراه باشید چرا که در این بخش به آموزش کامل CMD خواهیم پرداخت.

CMD یا Command Prompt چیست؟

Command Prompt یا به اختصار CMD یک برنامه برای تفسیر دستورات خط فرمان ویندوز میباشد که در همه نسخه های ویندوز موجود است، در واقع کار CMD اجرای دستورات ویندوز است.

کدام درست است MS-DOS یا CMD؟

معمولا از CMD با نام MS-DOS ویندوز یا خود MS-DOS هم یاد میشود که کاملا اشتباه است، در واقع CMD فقط یک برنامه در ویندوز میباشد که اکثر توانایی های MS-DOS را در اجرای دستورات دارا است. و حقیقتا خود MS-DOS نیست چرا که MS-DOS همانند ویندوز یک سیستم عامل مستقل است.

دستورات CMD چیستند؟

دستور یا Command در واقع یک دستوراعمل خاص میباشد که به برنامه های کامپیوتری داده میشود تا عمل یا وظیفه خاصی را انجام دهند. در ویندوز دستورات در برنامه های تفسیر کننده دستور مثل Command Prompt اجرا میشوند.

دستورات باید به درستی و دقیق در Command Prompt اجرا شوند. چرا که اگر دستوری به صورت نا کامل یا اشتباه وارد شود عملکرد آن هم با خطا و مشکل همراه خواهد بود. در بعضی از مواقع اشتباه تایپ نمودن دستور باعث از بین رفتن اطلاعات شما میشود. پس در اجرای صحیح دستورات دقت کنید.

در ادامه به صورت فصلی به مباحث آموزش پرداخه میشود. در فهرست میتوانید به موضوع فصل ها و محتوای آنها دسترسی پیدا کنید.

بخشی از دوره آموزشی خط فرمان ویندوز (Command Prompt) :


برای مشاهده فیلم های آموزشی بیشتر و خرید این دوره آموزشی با 59% تخفیف و گارانتی بازگشت وجه بدون غید و شرط کلیک کنید: 


فصل اول

مباحث پایه در CMD

فصل دوم

قوانین و قواعد CMD

فصل سوم

دستورات پایه CMD

فصل چهارم

راههای اجرای CMD

فصل پنجم

خاموش – ریستارت – Logoff

فصل ششم

مدیریت پارتیشن ها با CMD

فصل هفتم

مدیریت پروسس ها با CMD

فصل هشتم

مدیریت سرویسها با CMD


فصل اول آموزش کامل CMD


مباحث پایه در CMD

مباحث پایه در CMDدر این فصل شما با مباحث پایه در CMD آشنا خواهید شد. خلاصه فصل اول: CMD یک محیط مبنی بر دستور است یا همان (Command Line Interface(CLI که در این محیط شما فقط می توانید از کیبورد استفاده کنید، Command Prompt یا همان CMD در واقع MS-DOS قدیمی میباشد، که حال با یک کم فرق اساسی در ویندوز تعبیه شده است.

در گذشته نه چندان دور چون محیط های زیبا همانند Windows در اختیار کاربران نبود. کاربران مجبور بودن از محیط های Command Line استفاده کنند. ویندوز هم در واقع روی همین CMD کار می کند اما با استفاده از برنامه های از قبیل Explorer.exe و یک سری برنامه های دیگر، ویندوز یک محیط کاملا گرافیکی را در اختیار شما قرار داده است. تمام کارهای که میتوانید در محیط گرافیکی انجام بدهید در محیط مبنی بر دستور CMD هم میتوانید آنها را انجام بدهید. پس بریم سراغ اصل مطلب {برای خوادن ادامه مطلب روی عکس رو به رو کلیک کنید.}


فصل دوم آموزش کامل CMD


قواعد و قوانین CMD

قواعد و قوانین CMDبرنامه cmd دارای قوانین خاصی نمیباشد. ولی همان قوانین هم که دارد باید کاملا رعایت شود. در غیر این صورت، یا دستورات به درستی اجرا نخواهند شد، یا اینکه باعث ایجاد مشکل های جدی میشوند. مثلا برای حذف دادها اگر به صورت اتفاقی یک space اضافه پس از دستور و قبل از هدف بگذارید کلیه فایلها حذف میشوند.

خلاصه باید قوانین CMD را هم به درستی یاد بگیرید. کلیه قوانین و قواعد CMD در همان ادامه فصل اول توضیح داده شده. پس اگر فصل اول را به صورت کامل خوانده اید نیاز به خواندن این فصل ندارید. بعضی از این قوانین: تایپ دستورها در CMD به صورت زیر میباشد ابتدا خود دستور را تایپ کنید سپس در صورت نیاز با استفاده از Space یک فاصله ایجاد کرده و پارامتر مرتبط با دستور را تایپ کنید برای مثال:

help /?


فصل سوم آموزش کامل CMD


دستورات پایه CMD

CMD-Basic-Commandدر این فصل با دستورات پایه برای مدیریت فایلها و پوشها آشنا خواهید شد. این دستورات شامل: ساخت و حذف پوشه ها با دستورات md و rd – انتقال و کپی گرفتن از فایلها با دستورات copy و move – ورود به پوشه ها و درایوها با دستورات cd و colon – نمایش و ساخت فایلهای متنی با دستورات type و copy con – حذف فایلها با دستور del – تغییر نام فایلها و پوشه ها با دستور ren و … است. توجه کنید اگر فصل اول را به صورت کامل خوانده باشید فصل دوم و سوم را هم کاملا یاد گرفته اید چرا که هر سه فصل در یک پست قرار گرفته. بخشی از فصل سوم:

برای خواندن فایل های متنی می توانید از دستور type استفاده کنید که بسیار ساده می باشد. اول دستور، سپس مسیر فایل text مثلا برای نمایش محتوای فایل autorun.inf در یک فلش کافیست تا بعد از دستور type آدرس فایل text را تایپ کنید:

Type g:\autorun.inf


فصل چهارم آموزش کامل CMD


راههای اجرای CMD

راههای اجرای CMDدر این فصل با انواع روشهای اجرای CMD آشنا خواهید شد. این روشها شامل اجرای CMD به صورت Evelated یا همان Run as Administrator میباشد. همچنین راههای مختلف در اجرای CMD را یاد خواهید گرفت.

مثلا اجرای CMD از طریق RUN یا از طریق جستجو نمودن در Start یا با نگه داشتن Shift و راست کلیک نمودن در یک مکان خالی و … . همچنین تفاوت اجرای Run As Administrator با حالت عادی متوجه خواهید شد. بخشی از این آموزش:

برای درک Run As Administrator در واقع باید کار ویژگی UAC را بدانید برای فهمیدن بهتر این موضوع بهتر است بدانید زمانی Run As Administrator معنی پیدا میکند که ویژگی UAC فعال باشد. حال UAC یا همان User Account Control چیست؟


فصل پنجم آموزش کامل CMD


خاموش و ریستارت با CMD

خاموش و ریستارت با CMDCMD دارای دستورات زیادی میباشد. که بعضی از آنها کمک زیادی به راحت نمودن کارهای روزانه ما میکند. یکی از دستورات کاربری که باعث افزایش سرعت در کارهای روزانه ما میشود دستور Shutdown است. با دستور Shutdown میتوانید ویندوز را در ساعت مشخصی خاموش کنید. یا علت خاموش شدن غیر منتظره کامپیوتر را پیدا کنید. یا کامپیوتر های تحت شبکه خود را به صورت Remote خاموش کنید. در ادامه با تی ام ال منیجر همراه باشید تا دستور Shutdown را با مثال های مختلف شرح دهم.

برای خاموش نمودن یک سیستم به صورت عادی کافیست دستور Shutdown را به همراه پارامتر /s وارد کنید تا سیستم شما بعد از مدت 30 ثانیه به صورت خودکار خاموش شود. برای مثال:

Shutdown /s


فصل ششم آموزش کامل CMD


مدیریت پارتیشن ها با CMD

آموزش DiskPartهمانطور که میدانید برای ذخیره اطلاعات در هارد دیسک نیاز است تا هارد دیسک را به صورت منطقی تقسیم بندی کنیم. این تقسیم بندی، هارد دیسک را به هارد های کوچک تبدیل میکند. به این عمل پارتیشن بندی (Partitioning) میگویند. برنامه های زیادی برای پارتیشن بندی نوشته شده اند که هر یک از این نرم افزار ها مزایا و معایب خاص خود را دارند همچنین در خود ویندوز هم سه ابزار برای پارتیشن بندی وجود دارد که میتوانید از آنها نیز استفاده کنید.

اولین این ابزار ها همان است که در بین مراحل اولیه نصب ویندوز از آن برای انتخاب پارتیشن ویندوز استفاده میکنید. دومین ابزار در خود ویندوز با محیط گرافیکی میباشد که Disk Management نام دارد. اما یک ابزار دیگر هم برای پارتیشن بندی وجود دارد که هم میتوانید در حین مراحل نصب ویندوز از آن استفاده کنید هم در ویندوز نصب شده، این ابزار همان Diskpart.exe میباشد که به صورت خط فرمان کار میکند.


فصل هفتم آموزش کامل CMD


مدیریت پروسسها با CMD

مدیریت پروسسها با CMDیکی از مهمترین کارهای که باید با CMD انجام دهید مدیریت پروسسها میباشد. زمانی که ویندوز ویرسی شده و ابزار Task Manager غیر فعال میشود. راهی به جز استفاده cmd برای مدیریت Process های ویندوز نمی ماند. به طور کلی مدیریت پروسسها ویندوز یکی از مهمترین نیازهای هر کاربر کامپیوتری میباشد. چرا که خیلی از برنامه به طور ناگهانی هنگ میکنند. و یا حتی دسکتاپ فریز میشود. در این زمانها میتوان از cmd برای بستن برنامه مشکل دار استفاده نمود. دستور tasklist برای فهرست گرفتن از Process های فعال ویندوز استفاده میشود. دستور taskkill هم برای بستن process های فعال استفاده میشود.

همچنین میتوانید از این دستورات برای مدیریت پروسسهای کامپیوترهای تحت شبکه نیز استفاده کنید. برای خواندن کامل مقاله مدیریت پروسسها با cmd روی عکس رو به رو کلیک کنید.


فصل هشتم آموزش کامل CMD


مدیریت سرویسها با CMD

مدیریت سرویسها با CMDمدیریت سرویسها یکی از مهمترین کارهای میباشد که کاربران حرفه ای ویندوز به آن نیاز دارند. شما میتوانید برای مدیریت سرویسها در ویندوز از دستور sc استفاده کنید. که در ادامه به بخشی از این آموزش اشاره میکنم.

برای مدیریت سرویس ها در ویندوز میتوان از چندین روش استفاده نمود. یکی استفاده از برنامه Services.exe یا از طریقتب سرویس در ابزار Task Manager و یا از طریق برنامه SC که تحت خط فرمان یا همان Command Prompt میباشد.

در این آموزش قصد دارم نحوه مدیریت سرویس ها را از طریق CMD آموزش دهم. پس در ادامه تی ام ال منیجر را با نگاه گرمتان یاری کنید تا آموزش مدیریت سرویسها با CMD را دوره کنیم.


به بخش آموزشهای CMD نیز سر بزنید چرا که آخرین آموزشهای مربوط به CMD در آنجا موجود میباشد. برای برگشت به صفحه اصلی سایت روی تی ام ال منیجر کلیک کنید.