آموزش کاربردی خط فرمان ویندوز (CMD) آشنایی با قواعد و دستورات، استفاده از یک رابط کاربری حرفه ای برای انجام کارهای روزانه، 100% تضمینی، گارانتی بازگشت وجه بدون غید و شرط، در حال حاضر این دوره آموزشی با 59% تخفیف ویژه ارائه میشه، فکر میکنم پیشنهاد منصفانه ای به شما باشه

ایمن سازی فایلها در ویندوز

ایمن سازی فایلها در ویندوز (Encrypt کردن فایلها با دستور Cipher)

امنیت اطلاعات یکی از مهمترین مباحثی میباشد که هر کاربر کامپیوتری نیاز دارد اطلاعات حداقلی را در این زمینه برای حفظ آرامش خود داشته باشد. به طور کلی راههای زیادی در زمینه ایمن سازی اطلاعات وجود دارد که یکی از این راهها استفاده از نرم افزارهای کد گذاری یا Encryption میباشد. در این آموزش میخواهم برنامه ای را به شما معرفی کنم که از طریق آن بتوانید فایلهای مهم خود را به سادگی و بدون گذاشتن رمز عبور Encrypt کنید و فقط خود شما بتوانید از فایلهای کد گذاری شده استفاده کنید. در ادامه تی ام ال منیجر را در آموزش ایمن سازی فایلها در ویندوز دنبال کنید تا نحوه Encrypt کردن فایلها را در ویندوز یاد بگیرید.

خب شاید بپرسید مگر ممکن است بدون رمز عبور امنیت فایلها حفظ شود؟ بله امکان دارد. در این روش که میخوام به شما معرفی کنم شما بدون گذاشتن رمز عبور روی فایلهای تان امنیت آنها را حفظ میکنید. چرا که با این روش فایلهای کد گذاری شده فقط در سیستم شما و سیستم های که شما بخواهید قابل اجرا میباشند. یعنی اگر کسی بدون اجازه شما فایلهای Encrypt شده شما را سرقت کند نمیتواند از آنها در سیستم های دیگر استفاده کند.

البته این بدین معنی نیست که کلا امکان دسترسی به فایلهای کد گذاری شده در سیستم های دیگر ممکن نمیباشد. خیر، پس از Encrypt شدن فایلها یک Certificate تولید میشود که با استفاده از آن میتوانید فایلهای تان را در سیستم های دیگر نیز استفاده کنید. در واقع Certificate تولید شده همان نقش رمز عبور را برای شما بازی میکند که فقط مختص به شما میباشد.

کد گذاری روی فایلها با Cipher

برای شروع Encrypt کردن فایلها ابتدا CMD را از منوی Start به صورت Run As Administrator اجرا کنید. (برای یادگیری روشهای مختلف در اجرای CMD به آموزش راههای اجرای CMD مراجعه کنید.)

پیشنهاد: اگر شما هم از علاقه مندان به دنیای خط فرمان ویندوز میباشد بهتر است به صفحه آموزش CMD در سایت سر بزنید.

حال باید از دستور Cipher برای Encrypt کردن فایلهای مورد نظر خود استفاده کنید. کار با دستور Cipher بسیار ساده است برای Encrypt کردن باید از پارامتر /E به همراه دستور Cipher استفاده کنید. مثلا برای Encrypt کردن فایلهای پوشه Mostanad 2020 دستور به شکل زیر میشود:

Cipher /E "Mostanad 2020"

دستور cipher

پس از Encrypt کردن فایلها گزینه ای ظاهر میشود که به شما اجازه ذخیره کردن فایل Certificate را میدهد. برای اینکه بعدا بتوانید از فایلهای کد گذاری شده در سیستم های دیگر استفاده کنید باید فایل Certificate مربوطه را داشته باشید. پس روی گزینه Backup now کلیک کنید:

کدگذاری روی فایلها با cmd

در پنجره Welcome to Export Certificate Wizard روی گزینه Next کلیک کنید.

آموزش کد گذاری روی فایلها در ویندوز

در پنجره Export File Format هم روی گزینه Next کلیک کنید:

آموزش Encrypt کردن فایلها با cmd

در پنجره Security تیک گزینه Password را بگذارید سپس یک رمز عبور مطمئن برای فایل Certificate خود انتخاب کنید و روی Next کلیک کنید.

certificate-password

در پنجره File to Export مسیر ذخیره فایل Certificate را با کلیک بر روی Browse انتخاب کنید سپس روی Next کلیک کنید.

certificate-name

در پنجره Completing The Certificate Export Wizard روی گزینه Finish کلیک کنید.

certificate-finish

پس از ذخیره فایل Certificate میتوانید فایلهای Encrypt شده را در کامپیوتر های دیگر هم استفاده کنید. به شرطی که فایل Certificate را در آن کامپیوتر ها وارد کرده باشید.

اگر پوشه ای را کد گذاری یا Encrypt کنید فایلهای موجود درون پوشه Encrypt نمیشوند بلکه فقط خود پوشه Encrypt میشود. پس برای Encrypt کردن کلیه فایلها و پوشه های درون یک درایو یا دایرکتوری باید از پارامتر /S به همراه پارامتر /E استفاده کنید.

مثلا برای Encrypt کردن کلیه فایلهای و پوشه های درون درایو H دستور به شکل زیر میشود:

Cipher /E /S:h:

نکته: پس از کد گذاری یا Encrypt کردن یک پوشه یا درایو، فایلهای جدیدی که در آن پوشه کپی یا کات یا ساخته میشوند به صورت خودکار Encrypt میشوند. پس نیاز به Encrypt کردن جداگانه تک تک فایلهای جدید درون آن پوشه نمیباشد.

ذخیره Certificate با CMD

در صورتی که فایل Certificate را به هر دلیلی ذخیره نکرده باشید میتوانید از پارامتر /X برای ذخیره فایل Certificate استفاده کنید. برای مثال:

Cipher /X

پس از وارد کردن دستور فوق در صورتی که قبلا این Certificate را ذخیره کرده باشید پیامی را مشاهده میکنید که به شما میگوید از Certificate و کلید آن قبلا نسخه پشتیبان تهیه شده است. که در اینجا برای ذخیره کردن فایل باید روی گزینه ok کلیک کنید.

certificate-backup-cmd

پس از کلیک بر روی OK باید نام فایل Certificate را در CMD تایپ کنید. سپس یک رمز عبور پیچیده برای Certificate خود انتخاب کنید و در گام بعدی رمز عبور را تکرار کنید.

دستور cipher

همچنین میتوانید در جلوی پارامتر /X آدرس فایل Encrypt شده را مشخص کنید تا Certificate مربوط به آن فایل را ذخیره کنید برای مثال:

Cipher /X:Sofware Certname

در مثال بالا ابتدا با پارامتر /X آدرس پوشه کد گذاری شده مشخص شده سپس در جلوی آدرس یک نام برای Certificate آن نیز مشخص شده است.

نکته: کاراکتر های که در بخش ورود رمز در CMD وارد میکنید به صورت Clear Text میباشد یعنی چیزی دیده نمیشود.

باز گرداندن فایلهای Encrypt شده به حالت عادی

برای بازگرداندن فایلهای Encrypt شده به حالت عادی باید از پارامتر /D به همراه آدرس فایل Encrypt شده استفاده کنید. برای مثال:

Cipher /D Software

برای Decrypt کردن کلیه فایلها و پوشه های زیر مجموع یک درایو یا پوشه باید از پارامتر /S به همراه پارامتر /D استفاده کنید. مثلا برای Decrypt کردن کلیه فایلها و پوشه های درون درایو H دستور به شکل زیر میشود:

Cipher /D /S:H:

نمایش فایلهای Encrypt شده

برای دیدن فایلهای Encrypt شده میتوانید دستور Cipher را بدون پارامتر وارد کنید یا اینکه از پارامتر /C برای نمایش اطلاعات جزئی در مورد فایلهای Encrypt شده استفاده کنید. برای مثال:

Cipher

Cipher /C

کدگذاری روی فایلها با cmd

همانطور که در تصویر بالا مشاهده میکنید فایلهای که قبل از نام آنها حرف U باشد کد گذاری نشده اند و فایل های که قبل از نام آنها حرف E باشد Encrypt شده اند. پس حرف E نماد فایلهای کد گذاری شده میباشد و حرف U نماد فایلهای کد گذاری نشده است.

ساخت Certificate و کلید جدید برای EFS

برای ساخت Certificate و کلید جدید باید از پارامتر /K استفاده کنید. توجه کنید پس از ساخت کلید جدید نمیتوانید از Certificate قدیمی برای دسترسی به فایلهای Encrypt شده استفاده کنید. در نتیجه بعد از وارد نمودن دستور Cipher به همراه پارامتر /K حتما از Certificate جدید یک نسخه پشتیبان تهیه کنید.

Cipher /K

آموزش کد گذاری روی فایلها در ویندوز

بروز رسانی کلید فایلهای که قبلا Encrypt شده اند

بعد از ساخت Certificate و کلید جدید باید کلید فایلهای که قبلا Encrypt شده اند را بروز رسانی کنید. برای بروز رسانی کلید فایلهای Encrypt شده میتوانید از پارامتر /Rekey استفاده کنید.

مثلا برای بروز رسانی کلید کلیه فایلهای درون پوشه Mostanad 2020 دستور به شکل زیر میشود:

Cipher /Rekey /S:"Mostanad 2020"

آموزش Encrypt کردن فایلها با cmd

در صورت داشتن  هر گونه سوال یا انتقاد تی ام ال منیجر را از محبت خود محروم نکنید.


اگر نیاز به نسخه PDF مقاله های سایت دارید به شما پیشنهاد میکنم حتما در سایت ثبت نام کنید تا به صورت رایگان آنها را دریافت کنید. ورود به سایت | ثبت نام در سایت

 

آموزش کاربردی خط فرمان ویندوز (CMD) آشنایی با قواعد و دستورات، استفاده از یک رابط کاربری حرفه ای برای انجام کارهای روزانه، 100% تضمینی، گارانتی بازگشت وجه بدون غید و شرط، در حال حاضر این دوره آموزشی با 59% تخفیف ویژه ارائه میشه، فکر میکنم پیشنهاد منصفانه ای به شما باشه

محمد برغمدی

محمد برغمدی

امام علی علیه السلام: با مردم آنگونه معاشرت كنيد، كه اگر مرديد بر شما اشك ريزند، و اگر زنده مانديد، با اشتياق سوي شما آيند.

11 دیدگاه برای «ایمن سازی فایلها در ویندوز»

 • Avatar
  آذر 27, 1395 در t 23:01
  Permalink

  سلام من نمیدونم چرا این ارور رو میگیرم از Administrator اجرا کردم
  M [ERR]
  M: The request is not supported.

  0 file(s) [or directorie(s)] within 1 directorie(s) were encrypted.

  پاسخ دادن
 • محمد برغمدی
  آذر 28, 1395 در t 15:32
  Permalink

  پوشه M رو بررسی کن نباید روی حالت Read Only باشه بعد فایلها و پوشه های که داری Encrypt میکنی نباید در حال اجرا یا باز باشن

  پاسخ دادن
  • Avatar
   دی 8, 1396 در t 13:18
   Permalink

   اینی که میگی فایلا نباید باز یا در حال اجرا باشن، همچنین نباید Read Only باشن رو خب اگر زودتر میگفتی من کارم سریعتر را میفتاد :/// پوستم کنده شد تا درست شد

   پاسخ دادن
   • محمد برغمدی
    دی 8, 1396 در t 13:39
    Permalink

    خسته نباشی دلاور 🙂
    فکر میکنم این یک نکته رو دیگه هیچوقت فراموش نخواهی کرد، البته ببخشید که تو متن نگفته بودمش:)

    پاسخ دادن
  • Avatar
   اردیبهشت 26, 1398 در t 17:47
   Permalink

   با سلام میخوام یه پوشه رو از حالت read only در بیارم مراحل زیر رو طی میکنم ولی فایده ای نداره:
   R click—>properties—>read only—>apply—>apply…subfolders
   برداشته میشه OK می زنم دوباره وارد پروپرتیس میشم تیکش هست

   پاسخ دادن
   • محمد برغمدی
    اردیبهشت 27, 1398 در t 21:33
    Permalink

    سلام دوست عزیز
    فرایندی که انجام دادید کاملا درسته و مشکلی نداره، لطفا مشکل تون رو به صورت کامل در انجمن سایت شرح بدید.
    بعد میتونید از دستور attrib برای بررسی و تغییر وضعیت ویژگی فایلها استفاده کنید.

    پاسخ دادن
 • Avatar
  بهمن 11, 1395 در t 11:09
  Permalink

  ]چطور می توانیم از دستور Cipher یک فایل درون یک پوشه را Encrypt کنیم ؟

  پاسخ دادن

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *