دسترسی مستقیم به فایلهای کامپیوتر بدون کابل

دسترسی مستقیم به فایلهای کامپیوتر بدون کابل (مخصوص کاربران اندروید)

آیا تا به حال با خود فکر کرده اید که چگونه میشود در گوشی های اندرویدی بدون استفاده از کابل به فایلهای یک کامپیوتر دسترسی داشت؟ در این آموزش میخواهم راهکاری را به شما ارائه کنم تا از طریق آن بتوانید با سرعت بالا به فایلهای کامپیوتر خود دسترسی داشته باشید و فایلهای تان را بین کامپیوتر و انتقال دهید.

حتی بدون اینکه فایلهای تان را از کامپیوتر به اندروید منتقل کنید به صورت مستقیم از آنها استفاده کنید. یعنی مستقیما فیلم های که در کامپیوتر دارید را در گوشی اندرویدی خود تماشا کنید. یا برنامه های مورد نظرتان را مستقیما از روی هارد دیسک کامپیوتر تان نصب و استفاده کنید. در واقع هارد دیسک کامپیوتر شما یک هارد دیسک اکسترنال برای گوشی شما شود.

اگر بخواهم این آموزش را به صورت کلی توضیح دهم: قرار است با استفاده از برنامه ES File Explorer از طریق رسانه Wireless به کامپیوتر متصل شده و از منابع مشترک آن استفاده کنید. پس ابتدا باید تنظیمات مربوط به اشتراک گذاری فایلها را در ویندوز انجام دهید سپس برنامه ES File Explorer را در گوشی خو نصب و کامپیوتر تان را به برنامه اضافه کنید. در ادامه همراه با تی ام ال منیجر باشید تا فرایند گفته شده را به صورت جزئی بیان کنم.

تنظیمات File Sharing در ویندوز

ابتدا باید در ویندوز پوشه های مورد نظر خود را به اشتراک بگذارید تا بتوانید از طریق برنامه ES File Explorer به آنها دسترسی پیدا کنید. برای اشتراک گذاری فایلها و پوشه ها در ویندوز مراحل زیر را دنبال کنید:

  • پنجره My Computer را باز کنید سپس روی پوشه ای که میخواهید به فایلهای آن از طریق اندروید دسترسی داشته باشید راست کلیک کنید و از منوی باز شده روی گزینه Properties کلیک کنید.
  • در پنجره Properties تب Sharing را انتخاب کنید و روی Advanced Sharing کلیک کنید.
  • در پنجره Advanced Sharing تک گزینه Share This Folder را بگذارید و روی گزینه Permission کلیک کنید.
  • در پنجره Permission میتوانید سطح دسترسی به فایلها را از طریق اندروید مشخص کنید. اگر فقط میخواهید به فایلها دسترسی داشته باشید پس گزینه Read را انتخاب کنید اما اگر میخواهید بتوانید فایلها را حذف و ویرایش و یا کات کنید تیک Full Permission را هم بگذارید.

تنظیمات File Sharing در ویندوز

  • در آخر روی گزینه Ok کلیک کنید تا به پنجره Advanced Sharing باز گردید و در پنجره Advanced Sharing هم روی گزینه Apply و Ok کلیک کنید.
  • پس از بازگشت به پنجره Properties اینبار روی گزینه Share… کلیک کنید. و از بخش Add حساب کاربری خود را اضافه کنید. در قسمت Permission Level سطح مجوز را برای دسترسی کامل روی Read / Write قرار دهید و در آخر روی Share کلیک کنید.

نکته: پس از به اشتراک گذاشتن فایلها و پوشه ها، باید برای امنیت بیشتر روی حساب کاربری خود یک رمز عبور پیچیده بگذارید تا افراد سود جو نتوانند بدون اجازه شما به فایلهای تان دسترسی پیدا کنند. (گذاشتن رمز عبور ضروری میباشد)

برای رمز گذاشتن روی حساب کاربری خود میتوانید از دستور Net User در CMD استفاده کنید. مثلا اگر نام حساب کاربری شما TMLMANAGER باشد برای رمز گذاشتن روی آن، دستور به شکل زیر میشود:

Net User TMLMANAGER Password

بجای کلمه Password رمز عبور خود را قرار دهید.

دانلود و نصب برنامه ES File Explorer

پس از انجام تنظیمات مربوط به اشتراک گذاری، برنامه ES File Explorer را از Play Store گوگل یا کافه بازار دانلود و نصب کنید. برای دانلود برنامه ES File Explorer از Play Store کلیک کنید.

پلی استور


دانلود و نصب برنامه ES File Explorer

پس از نصب برنامه ES File Explorer برنامه را اجرا و از بخش Network گزینه LAN را انتخاب کنید.

در پنجره LAN از سمت راست روی گزینه New کلیک کنید.

پس از نمایان شدن پنجره Server موارد ذکر شده را پر کنید و در آخر روی گزینه Ok کلیک کنید.

  • آدرس IP یا آدرس IP به همراه نام پوشه اشتراک گذاشته شده (Server)
  • نام حساب کاربری شما در ویندوز (Username)
  • رمز عبور مربوط به حساب کاربری شما در ویندوز (Password)
  • انتخاب یک نام دلخواه برای این کامپیوتر (Display as)

lan-network-es-file-explorer

پس از کلیک بر روی گزینه Ok کامپیوتر شما به بخش LAN برنامه ES File Explorer اضافه میشود. حال میتوانید از کلیه فایلهای که به اشتراک گذاشته اید استفاده کنید.

نکته: اگر در مرحله مشخص نمودن Permission ها تیک مجوز Full Permission را گذاشته باشید میتوانید فایلهای گوشی اندرویدی تان را به کامپیوتر منتقل کنید. در غیر این صورت فقط میتوانید فایلهای کامپیوتر تان را در گوشی تان کپی کنید.

برای پیدا کردن آدرس IP سیستم خود میتوانید از دستور IPConfig در CMD استفاده کنید. برای مثال:

IPConfig

ipconfig

به همین سادگی توانستید کامپیوتر خود را به برنامه ES File Explorer اضافه کنید. از حال به بعد دیگر برای انتقال اطلاعات از گوشی به کامپیوتر و از کامپیوتر به گوشی نیاز به استفاده از کابل ندارید.

در صورت داشتن هر گونه سوال یا انتقاد تی ام ال منیجر را از محبت خود مرحوم نکنید.


برای دریافت نسخه PDF مقاله های سایت ابتدا در سایت ثبت نام کنید تا بتوانید به کلیه مقالات به صورت کاملا رایگان دسترسی پیدا کنید. ورود به سایت | ثبت نام در سایت

 

با لایک کردن و اشتراک گذاری مطالب سایت در گوگل پلاس از تی ام ال منیجر حمایت کنید

محمد برغمدی

امام علی علیه السلام: با مردم آنگونه معاشرت كنيد، كه اگر مرديد بر شما اشك ريزند، و اگر زنده مانديد، با اشتياق سوي شما آيند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *