آموزش خط فرمان ویندوز (CMD)

کتاب آموزش Batch Script

کاربر حرفه ای ویندوز (سیزن اول)

دستور Ping چیست و چگونه کار میکند

دستور Ping چیست و چگونه کار میکند

دستور Ping یک ابزار برای اشکال زدایی در شبکه میباشد ping برسی میکند تا ببیند سیستم مقابلش زنده و پاسخگو میباشد یا خیر ping از پیام های ICMP استفاده میکند در واقع از پیام های Query Messages آن.

پروتکل ICMP یا Internet Control Message Protocol همدم پروتکل IP میباشد. در واقع ICMP یک پروتکل برای کامل کردن IP میباشد چون IP چیزی برای رساندن خطاها ندارد پس نیاز به یک پروتکل دیگر برای این کار دارد پروتکل ICMP دارای دو نوع پیام متفاوت میباشد Error reporting Message و Query Message که Query Message برای اشکال زدایی در شبکه استفاده میشود دو نوع Query Message وجود دارد:

Echo-Request Message

Echo-Replay Message

چه اتفاقی میافتد زمانی که یک سیستم را Ping میکنیم

  • سیستم منبع یک پیام ICMP Echo-Request به مقصد ارسال میکند.
  • برنامه Ping یک مشخص کننده دنباله دار (Sequence Identifier) را ست میکند که توسط هر پیام Echo-request بالا میرود همچنین زمان TTL را هم ست میکند.
  • همچنین Ping زمان ارسال را در داده های پیام میگزارد.
  • اگر سیستم مقصد زنده و پاسخگو باشد برای سیستم فرستند پیام ICMP Echo-Replay ارسال میکند.
  • دستور ping زمان ارسال و دریافت را یاداشت و سپس زمان رفت و برگشت را محاسبه میکند.
  • سپس sequence identifier را افزایش میدهد و پیام echo-request جدید ارسال میکند.

در کل مجموع داده ها محاسبه شده سپس خلاصه آن چه پاکت های ارسال شده چه پاکت های گم شده به صورت خلاصه برای کاربر نمایش داده میشود.

چگونه از دستور Ping استفاده کنیم ؟

برای استفاده از دستور Ping کافیست تا CMD را اجرا کنید و سپس در خط فرمان Ping را با آدرس IP مقصد یا نام سیستم مقصد وارد کنید، برای مثال:

Ping 149.202.138.91

Ping ITINFORM.IR

Ping

همانطور که مشاهده میکنید تعداد پاکت های ارسالی چهار عدد میباشد و تعداد پاکت های دریافتی هم چهار تا است پس صفر درصد از پاکت ها گم شده اند یعنی ارتباط بدون هیچ مشکلی بر قرار است.


اگر نیاز به نسخه PDF مقاله های سایت دارید به شما پیشنهاد میکنم حتما در سایت ثبت نام کنید تا به صورت رایگان آنها را دریافت کنید. ورود به سایت | ثبت نام در سایت

کانال یوتیوب محمد برغمدی
محمد برغمدی

محمد برغمدی

امام علی علیه السلام: با مردم آنگونه معاشرت كنيد، كه اگر مرديد بر شما اشك ريزند، و اگر زنده مانديد، با اشتياق سوي شما آيند.

2 دیدگاه برای «دستور Ping چیست و چگونه کار میکند»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *