آموزش کاربردی خط فرمان ویندوز (CMD) آشنایی با قواعد و دستورات، استفاده از یک رابط کاربری حرفه ای برای انجام کارهای روزانه، 100% تضمینی، گارانتی بازگشت وجه بدون غید و شرط، در حال حاضر این دوره آموزشی با 59% تخفیف ویژه ارائه میشه، فکر میکنم پیشنهاد منصفانه ای به شما باشه

ساخت دستور Sudo برای ویندوز

اجرای Run As Administrator برنامه ها در CMD

 همانطور که میدانید در سیستم عامل لینوکس برای اجرای برنامه های که نیاز به مجوز root دارند یا باید برنامه مورد نظر را در حساب کاربری root اجرا کنید یا اینکه با استفاده از دستور sudo به آن مجوز کافی جهت اجرا شدن در همان User را بدهید. در ویندوز هم میتوان یک برنامه را با دستور runas با یک حساب کاربری دیگر مثل Administrator اجرا نمود اما ویندوز دستوری همانند دستور sudo ندارد تا در حالت اجرای استاندارد Command Prompt یک برنامه که نیاز به اجرای Administrator دارد را به صورت Run As Administrator با همان User فعلی اجرا نمود. (در اینجا منظور همان ویژگی Run As Administrator ویندوز میباشد که در محیط CMD وجود ندارد.)

در این پست قصد دارم نحوه ساخت یک برنامه همانند دستور Sudo لینوکس را برای ویندوز توضیح دهم تا با استفاده از آن به راحتی بتوانید برنامه های که نیاز به اجرای Run As Administrator را دارند را بدون تغییر حساب کاربری در حالت اجرای استاندارد CMD اجرا کنید.

پیشنهاد: اگر شما هم از علاقه مندان به دنیایی خط فرمان ویندوز و ساخت اسکریپت هستید میتوانید از صفحه آموزش CMD و آموزش Batch Script به صورت رایگان استفاده کنید.

ساخت دستور Sudo برای ویندوز

برای شروع نرم افزار Notepad ویندوز را اجرا کنید و اطلاعات زیر را در آن کپی کنید:

@echo Set objShell = CreateObject("Shell.Application") > %temp%\sudo.tmp.vbs

@echo args = Right("%*", (Len("%*") - Len("%1"))) >> %temp%\sudo.tmp.vbs

@echo objShell.ShellExecute "%1", args, "", "runas" >> %temp%\sudo.tmp.vbs

@cscript %temp%\sudo.tmp.vbs

پس از کپی نمودن اطلاعات بالا در فایل Notepad با استفاده از کلیدهای Ctrl+S محتوای کپی شده را با نام sudo.bat ذخیره نموده و در آخر فایل sudo.bat را یا در آدرس C:\Windows کپی کنید یا در آدرس C:\Windows\System32 کپی کنید.

از حال به بعد میتوانید بدون مشکل برنامه های مورد نظر خود را در حالت اجرای استاندارد Command Prompt به صورت Run As Administrator اجرا کنید. برای اینکار فقط کافیست قبل از دستور مورد نظر خود از دستور Sudo استفاده کنید.

مثلا برای اجرای خود CMD به صورت Run As Administrator دستور به شکل زیر نوشته میشود.

Sudo cmd

پس از فشرد کلید Enter از شما مجوز اجرای برنامه خواسته میشود که باید گزینه Allow را انتخاب کنید.

در صورت داشتن هر گونه سوال یا انتقاد تی ام ال منیجر را از محبت خود محروم نکنید.


اگر نیاز به نسخه PDF مقاله های سایت دارید به شما پیشنهاد میکنم حتما در سایت ثبت نام کنید تا به صورت رایگان آنها را دریافت کنید. ورود به سایت | ثبت نام در سایت

 

آموزش کاربردی خط فرمان ویندوز (CMD) آشنایی با قواعد و دستورات، استفاده از یک رابط کاربری حرفه ای برای انجام کارهای روزانه، 100% تضمینی، گارانتی بازگشت وجه بدون غید و شرط، در حال حاضر این دوره آموزشی با 59% تخفیف ویژه ارائه میشه، فکر میکنم پیشنهاد منصفانه ای به شما باشه

محمد برغمدی

محمد برغمدی

امام علی علیه السلام: با مردم آنگونه معاشرت كنيد، كه اگر مرديد بر شما اشك ريزند، و اگر زنده مانديد، با اشتياق سوي شما آيند.

3 دیدگاه برای «ساخت دستور Sudo برای ویندوز»

  • محمد برغمدی
   دی 4, 1396 در t 20:19
   Permalink

   سلام
   فکر میکنم فایلی که ساختید رو دارید به صورت مستقیم اجرا میکنید درسته؟
   این برنامه رو نباید به صورت مستقیم اجرا کنید بلکه باید از طریق cmd فراخوانی کنیدش، میتونید یک نسخه از این برنامه رو در پوشه Windows یا System32 کپی کنید و سپس به صورت مستقیم از دستور sudo برای اجرای Run As Administrator برنامه های مورد نظرتون استفاده کنید. مثلا:
   sudo cmd

   پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *