محاسبه اعداد در پایتون

پس از نصب نرم افزار Python و IDE نوبت به یادگیری خود زبان پایتون میرسد. برای شروع بهتر است ابتدا کمی با نحوه محاسبه اعداد در پایتون آشنا شوید. اگر نرم افزار پایتون را در ویندوز نصب نموده باشید همراه با نرم افزار پایتون IDLE مربوط به پایتون نیز نصب شده است شما میتوانید آنرا اجرا کنید و فرایند مذکور در این آموزش را در آن تست و تمرین کنید.

نکته: در این آموزش من از سیستم عامل Ubuntu استفاده میکنم و به این علت که پایتون به صورت پیشفرض روی این سیستم عامل نصب میباشد از طریق محیط ترمینال وارد برنامه پایتون شده و از آن استفاده میکنم.

جمع اعداد در پایتون

برای جمع نمودن دو عدد کافیست تا ابتدا بعد از عدد اول از علامت بعلاوه (+) استفاده کنید و عدد دوم را در جلوی آن تایپ کنید. مثلا برای جمع عدد ۱۰ با ۱۵ نحوه محاسبه به شکل زیر میشود:

10 + 15

پس از فشردن کلید Enter‌در بالا حاصل جمع عدد ۱۰ با ۱۵ به نمایش گذاشته میشود.

کسر اعداد در پایتون

برای کم کردن یک عدد از یک عدد دیگر کافیست ابتدا عدد اول را بنویسید سپس یک علامت منفی یا خط تیره گذاشته و عددی را که میخواهید از عدد اول کم شود را بنویسید. برای مثلا:

50 – 100

دس از فشرده شدن کلید Enter نتیجه دریافتی عدد -50 میباشد چرا که عدد ۱۰۰ از عدد ۵۰ کم شده است برای کم کردن عدد ۵۰ از عدد ۱۰۰ باید جای عداد بالا را با هم عوض کنید. برای مثال:

100 – 50

ضرب اعداد در پایتون

برای ضرب نمودن چند عدد در پایتون باید از علامت ستاره (*) در بین اعدا مورد نظر خود استفاده کنید. مثلا برای ضرب کردن عدد ۵ با عدد ۴ ساختار به شکل زیر میشود:

4 * 5

پس از فشردن کلید Enter در بالا عدد ۲۰ را مشاهده خواهید نمود.

تقسیم اعداد در پایتون

برای تقسیم کردن اعداد در پایتون کافیست ابتدا عدد بزرگتر را بنویسید سپس عددی را که قرار است عدد اول در آن تقسیم شود را مشخص کنید و بین آنها از علامت تقسیم (/) استفاده کنید. برای مثال:

20 / 4

پس از فشرده شدن کلید Enter‌در بالا عدد ۵ را مشاهده خواهید نمود.

محاسبه چندین عدد در یک خط

حال برای اینکه چندین محاسبه را در یک خط انجام دهیم باید از علامت پرانتز نیز استفاده کنیم. مثلا اگر بخواهیم ابتدا عدد ۵ را بعلاوه عدد ۱۵ کنیم سپس آنرا ضربدر عدد ۲۰ کنیم نحوه نوشتار به شکل زیر میشود:

(5 + 15) * 20

توجه کنید اگر از قواعد مذکور در بالا استفاده نکنید یعنی ابتدا دو عدد اول را در پرانتز قرار ندهید عدد عدد اول با حاصل عدد دوم و سوم جمع میشود. برای مثال:

5 + 15 * 20

نتیجه محاسبه اول عدد ۴۰۰ میشود اما نتیجه محاسبه دوم عدد 305 چراکه در محاسبه دوم عدد ۵ بعلاوه حاصل ضرب عدد 15 * 20 شده است.

دریافت باقیمانده تقسیم چند عدد صحیح یا ماژول (%)

در زبان برنامه نویسی پایتون کار اپراتور ماژول (%) دریافت باقیمانده تقسیم دو عدد صحیح بر یکدیگر میباشد. برای مثلا اگر عدد 20 را تقسیم بر عدد 6 کنید جواب آن عدد 3٫33 میشود اما کار اپراتور ماژول دریافت باقی مانده تقسیم دو عدد صحیح میبشاد یعنی اگر بگویم 20 ماژول بر 3 میشود ۲ چراکه ابتدا عدد ۲۰ تقسیم بر عدد 3 میشود 6 سپس عدد ۶ ضرب در عدد ۳ شده و حاصل آن از عدد ۲۰ کم میشود و باقی مانده آن میشود ماژول عدد ۲۰ بر ۳ بگذارید. این موضوع را برایتان با یک مثال روشن کنم:

20 ٪ 3 = 2

3 * 6 = 18 – 20 = -2 * -1 = 2

به مثال بعدی توجه کنید:

18 ٪ 4 = 2

4 * 4 = 16 – 18 = -2 * -1 = 2

یک مثال دیگه:

10 ٪ 9 = 1

9 * 1 = 9 – 10 = -1 * -1 =1

یک مثال دیگه:

100 ٪ 33 = 1

33 * 3 = 99 – 100 = -1 * -1 = 1

به توان رساندن چند عدد در پایتون:

برای اینکه چند عدد را در پایتون به توان یک عدد خاص برسانید باید از دو علامت ضربدر (**) پشت سر هم استفاده کنید. مثلاً برای به توان رساندن عدد ۳ در عدد ۳ دستور به شکل زیر میشود:

3 ** 3

3 * 3 * 3

اگر میخواهید بجای دریافت یک عدد اعشاری از حاصل تقسیم دو عدد‍‍‍‍ یک عدد صحیح دریافت کنید باید بجای یکبار استفاده از علامت تقسیم (/) دوبار از آن به صورت پشت سر هم (//) استفاده کنید. برای مثال:

100 // 3

حاصل جواب بالا بجای عدد اعشاری 33٫333 عدد صحیح 33 میشود.

در صورت داشتن هر گونه سؤال یا انتقاد تی ام ال منیجر را از مَحبت خود محروم نکنید.

 


برای دریافت نسخه PDF مقاله های سایت ابتدا در سایت ثبت نام کنید تا بتوانید به کلیه مقالات به صورت کاملا رایگان دسترسی پیدا کنید. ورود به سایت | ثبت نام در سایت

 

به نظر شما ممکنه کسی با استفاده از کلید های زیر این مطلب رو به اشتراک بذاره؟
انجمن آی تی یاران
محمد برغمدی

محمد برغمدی

امام علی علیه السلام: با مردم آنگونه معاشرت كنيد، كه اگر مرديد بر شما اشك ريزند، و اگر زنده مانديد، با اشتياق سوي شما آيند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *