آموزش مونت کردن درایو ها در لینوکس

آموزش مونت کردن درایو ها در لینوکس

همانطور که میدانید برای دسترسی به محتویات پارتیشن ها در سیستم عامل ویندوز نیاز نیست تا ابتدا روی پارتیشن ها عمل خاصی را انجام دهید اما در سیستم عامل لینوکس برای دسترسی به محتویات پارتیشن ها ابتدا باید آن‌ها را مونت (Mount) کنید تا محتویات پارتیشن ها قابل دسترس شوند سپس میتوانید به محتوای آنها دسترسی کامل داشته باشید.

آموزش Mount کردن پارتیشن ها در لینوکس

برای مونت کردن پارتیشن ها در سیستم عامل لینوکس هم میتوانید از محیط گرافیکی توزیع خود استفاده کنید هم میتوانید با استفاده از دستور mount در Terminal اینکار را انجام دهید. برای شروع کافیست کلید های Alt+Ctrl+T را با هم نگه داشته تا برنامه Terminal اجرا شود.

همانطور که قبل تر هم گفتم برای مونت کردن پارتیشن ها باید از دستور mount استفاده کنید. عمل‌کرد دستور mount بسیار ساده است کافیست بعد از دستور mount آدرس سخت افزاری درایو مورد نظر خود را بنویسید و بعد از آن باید آدرس دایرکتوری را مشخص کنید که میخواهید پارتیشن شما در آن مسیر Mount شود. برای مثال:

sudo mount -t ntfs /dev/sda3 /media/partition_directory/partition_03

فهرست گیری از پارتیشن ها

در دستور بالا گفته شده سومین پارتیشن از هارد دیسک (Sata) اول در مسیر media/partion_directory/partition_03 مونت شود.

نکته: توجه کنید دایرکتوری که میخواهید پارتیشن خود را در آنجا مونت کنید باید از قبل وجود داشته باشد در غیر این صورت با خطا مواجه خواهید شد.

فهرست گیری از پارتیشن ها

برای اینکه فهرست پارتیشن های خود را مشاهده کنید میتوانید از دستور fdisk به همراه پارامتر l- استفاده کنید. برای مثال:

sudo fdisk -l

پس به طور کلی بعد از دستور mount باید سه گزینه را مشخص کنید:

  1. مشخص نمودن نوع پارتیشن با پارامتر t-
  2. مشخص نمودن آدرس سخت افزاری پارتیشن ها
  3. مشخص نمودن دایرکتوری که میخواهید پارتیشن های شما در آنجا مونت شوند.

آیا میتوان پارتیشن ها را به صورت خودکار مونت نمود؟

اگر شما هم از کاربرانی هستید که دوست ندارید با هر بار ریستارت نمودن سیستم عامل خود دوباره با استفاده از دستورات متعدد پارتیشن ها را مونت کنید میتوانید از فایل fstab در آدرس etc/ استفاده کنید و پارتیشن های خود را به آن معرفی کنید تا کلیه درایو های معرفی شده به صورت خودکار Mount شوند. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه به آموزش مونت شدن خودکار پارتیشن ها در لینوکس مراجعه کنید.

اگر سوال یا انتقادی نسبت به مطلب مونت کردن پارتیشن ها در لینوکس دارید تی ام ال منیجر را از محبت خود محروم نکنید.


برای دریافت نسخه PDF مقاله های سایت ابتدا در سایت ثبت نام کنید تا بتوانید به کلیه مقالات به صورت کاملا رایگان دسترسی پیدا کنید. ورود به سایت | ثبت نام در سایت


به نظر شما ممکنه کسی با استفاده از کلید های زیر این مطلب رو به اشتراک بذاره؟
انجمن آی تی یاران
محمد برغمدی

محمد برغمدی

امام علی علیه السلام: با مردم آنگونه معاشرت كنيد، كه اگر مرديد بر شما اشك ريزند، و اگر زنده مانديد، با اشتياق سوي شما آيند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *