آموزش خط فرمان ویندوز (CMD)

کتاب آموزش Batch Script

کاربر حرفه ای ویندوز (سیزن اول)

فعال کردن و غیر فعال کردن سرویس ها با دستور Net

با استفاده از دستور Net در خط فرمان ویندوز میتوان کارهای زیادی را انجام داد مثلا میتوان با استفاده از دستور Net User حساب کاربری ایجاد نمود یا با دستور Net Share فایلها را در سطح شبکه به اشتراک گذاشت و یا با دستور Net Config تنظیمات Server و Workstation سیستم را انجام و 10 ها تنظیم دیگر که در این بخش قصد دارم به یکی از آنها یعنی فعال کردن و غیر فعال کردن سرویس های ویندوز با دستور Net بپردازم در ادامه همراه با تی ام ال منیجر باشید.

فعال کردن سرویس های ویندوز با دستور Net Start

برای فعال سازی سرویس های ویندوز با دستور Net Start میبایست ابتدا خط فرمان ویندوز را به صورت Run As Administrator اجرا کنید تا مجوز کافی برای ویرایش و مدیریت سیستم عامل ویندوز را داشته باشید. سپس میتوانید با دستور Net Start سرویس مورد نظر خود را فعال کنید. مثلا برای فعال سازی سرویس SSDP Discovery دستور به شکل زیر نوشته میشود:

Net Start "SSDP Discovery"

دستور net start

همانطور که در تصویر بالا مشاهده میکنید سرویس SSDP Discovery با موفقیت فعال شد. برای فهرست گیری از سرویس های فعال در ویندوز باید از دستور Net Start بدون پارامتر استفاده کنید. برای مثال:

Net Start

فعال کردن سرویس با دستور net

غیر فعال کردن سرویس های ویندوز با دستور Net Stop

برای غیر فعال کردن سرویس های ویندوز با دستور Net Stop کافیست بعد از دستور Net Stop نام سرویس مورد نظر خود را وارد کرده تا آنرا غیر فعال کنید. مثلا برای غیر فعال کردن سرویس Plug and Play دستور به شکل زیر نوشته میشود:

Net Stop "Plug and Play"

دستور net stop

نکته: توجه کنید زمانیکه یک سرویس را با دستور Net Stop غیر فعال میکنید اگر تنظیمات Startup سرویس مورد نظر شما روی Auto باشد بعد از اولین ریستارت ویندوز، سرویس غیر فعال شده دوباره فعال خواهد شد اما اگر روی Manual تنظیم شده باشد سرویس غیر فعال شده غیر فعال خواهد ماند.

توقف سرویس ها با دستور Net Pause

با دستور Net Pause میتوان سرویس های ویندوز را به صورت موقتی متوقف یا Pause نمود. برای این منظور میبایست بعد از دستور net pause نام سرویس مورد نظر خویش را وارد کنید. برای مثال:

Net Pause Workstation

توجه کنید همه سرویس های قابلیت Pause شدن ندارند و اکثرا باید با دستور Net Stop آنها را متوقف نمود. برای ادامه کار سرویس Workstation میبایست از دستور Net Continue استفاده کنید. برای مثال:

Net Continue Workstation

دستور net pause و net continue

پیشنهاد: توجه کنید در اصل برای مدیریت سرویسهای ویندوز میبایست از دستور sc استفاده کنید. با دستور SC میتوانید تمامی پیکربندی های یک سرویس را در ویندوز انجام دهید.

اگر سوال یا انتقادی نسبت به آموزش مدیریت سرویس های ویندوز با دستورات Net Start و Net Stop و Net Pause و Net Continue دارید تی ام ال منیجر را از محبت خود محروم نکنید.


اگر نیاز به نسخه PDF مقاله های سایت دارید به شما پیشنهاد میکنم حتما در سایت ثبت نام کنید تا به صورت رایگان آنها را دریافت کنید. ورود به سایت | ثبت نام در سایت

 

محمد برغمدی

محمد برغمدی

امام علی علیه السلام: با مردم آنگونه معاشرت كنيد، كه اگر مرديد بر شما اشك ريزند، و اگر زنده مانديد، با اشتياق سوي شما آيند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *