آموزش کاربردی خط فرمان ویندوز (CMD) آشنایی با قواعد و دستورات، استفاده از یک رابط کاربری حرفه ای برای انجام کارهای روزانه، 100% تضمینی، گارانتی بازگشت وجه بدون غید و شرط، در حال حاضر این دوره آموزشی با 59% تخفیف ویژه ارائه میشه، فکر میکنم پیشنهاد منصفانه ای به شما باشه

آموزش کامل دستور tracert

یکی از ابزارهای قدرتمند در سیستم عامل ویندوز برای اشکال زدایی از شبکه دستور tracert میباشد. دستور tracert به شما اجازه میدهد تا مسیر Host مورد نظر خویش را به صورت پلکانی تعقیب کنید و از لینک ها یا دستگاهی که در آن مسیر دچار مشکل شده اند مطلع شوید. دستور tracert همانند دستور ping از پیام Echo Request پروتکل ICMP برای بررسی دستگاه های مسیر تا Host مقصد استفاده میکند.

ابزار یا دستور tracert چگونه کار میکند؟

هنگامیکه از دستور tracert برای بررسی یک Host استفاده میکنید دستور tracert با ارسال بسته ای که مقدار TTL آن عدد 1 است اولین مسیریاب (Default Getaway) را بررسی میکند سپس در صورت برقراری ارتباط، مقدار TTL صفر شده و بسته ارسالی با پیام TTL Time Exceeded و حجم 28 بایت Header به مبدا خود (ارسال کننده بسته) باز میگردد.

اینبار دوباره دستور tracert بسته خود را با فزایش مقدار TTL آن ارسال میکند (TTL 2) تا دومین مسیر یاب (Router) نیز بررسی شود و در صورتیکه مسیریاب دوم هم در دسترس بود مقدار TTL به عدد صفر میرسد (هر Hop فقط یک عدد از مقدار TTL کم میکند) و بسته ارسال شده با پیام TTL Time Exceeded و حجم 28 بایت Header به مبدا خود باز میگردد.

و این فرایند تا جایی ادامه پیدا میکند که دستور tracert به هاست مقصد برسد.

دستور tracert چگونه کار میکند

استفاده از دستور tracert

برای استفاده از دستور tracert ابتدا باید وارد محیط خط فرمان ویندوز شوید سپس میتوانید دستور tracert را به همراه آدرس Host یا آدرس IP مورد نظر خود وارد کنید. مثلا برای بررسی مسیر بین سیستم شما تا سایت تی ام ال منیجر دستور tracert به شکل زیر نوشته میشود:

tracert tml-manager.ir

دستور tracert

همانطور که در تصویر بالا مشاهده میکنید دستور tracert با ارسال پیام ICMP Echo Request به اولین مسیر یاب دسترسی داشتن به آنرا با 1 میلی ثانیه زمان تصدیق نمود. سپس مقدار TTL را یک عدد افزایش داد تا مسیر دوم را بررسی کند و همانطور که میبینید بجای نمایش آدرس IP دستگاه دوم، پیغام Request timed out نمایش داده شده است.

این موضوع به این دلیل میباشد که شرکت ISP مربوطه برای امنیت بیشتر دستگاه خود پروتکل ICMP را مسدود نموده است همچنین برای Device بعدی آن هم به همین صورت فقط پیغام Request timed out نمایش داده شده است. البته در اینجا هر بار مقدار TTL افزایش پیدا میکند تا دستگاه بعدی آن هم بررسی شود.

نکته: توجه کنید زمانیکه فقط با پیغام Request timed out مواجه شدید ارتباط شما از آنجا به بعد به صورت کامل قطع شده است و میتوانید ادامه فرایند اشکال زدایی شبکه را از همان نقطه ای که اولین پیام Request time out را دریافت نموده اید ادامه دهید.

اما زمانیکه دستور tracert پیام Echo Request را به دستگاه چهارم ارسال میکند دسترسی به دستگاه چهارم با نمایش آدرس IP آن تصدیق میشود و سپس این فرایند مرحله به مرحله تا انتها ادامه پیدا کرده تا به سرور سایت تی ام ال منیجر رسیده و دسترسی به این سایت نیز تایید میشود.

تبدیل نشدن آدرس IP به Hostname

اگر فکر میکنید زمان بررسی دستور tracert بیش از حد زیاد است یا اینکه نیازی به حل شدن آدرس IP به Hostname ندارید میتوانید از پارامتر -d استفاده کنید. برای مثال:

tracert -d tml-manager.ir

آموزش دستور tracert

نکته: توجه کنید زمانیکه از دستور tracert برای بررسی یک دامنه استفاده میکنید اگر Host یا Domain مورد نظر از پروتکل IPv4 و IPv6 استفاده کند و سیستم شما هم به همین صورت باشد دستور tracert همانند دستور ping نسخه IPv6 را در اولویت برای بررسی قرار میدهد.

مشخص نمودن حداکثر تعداد Hop ها در مسیر tracert

با استفاده از پارامتر -h میتوان حداکثر تعداد دستگاههای که میتوانند در مسیر دستور tracert مورد بررسی قرار بگیرند را مشخص نمود. به طور پیشفرض 30 دستگاه توسط دستور tracert بررسی میشوند.

tracert -h 40 orange.com

مشخص نمودن زمان ICMP Time Exceeded

برای مشخص نمود حداکثر زمان پاسخگویی به پیام ICMP Echo Request دستور tracert میتوانید از پارامتر -w استفاده کنید. این زمان به میلی ثانیه میباشد و به صورت پیشفرض عدد آن 4000 میلی ثانیه یا همان 4 ثانیه است. یعنی اگر به آدرسی که در دسترس نباشد پیام ICMP Echo Request ارسال شود حداکثر 4 ثانیه برای دریافت پاسخ از آن صبر میکند و سپس پیام ICMP Time Exceeded را دریافت میکند که در ویندوز به صورت ستاره و Request timed out نمایش داده میشود. برای مثال:

tracert -w 100 -d tml-manager.ir

مشخص نمودن آدرس مبدا

با استفاده از پارامتر -S حروف بزرگ میتوانید آدرس IP مبدا را مشخص کنید. توجه کنید این پارامتر فقط برای آدرس IPv6 قابل استفاده میباشد. برای مثال:

tracert -S 2a01:5ec0:2025:d131:38d7:d601:af4:6ce7 Cisco.com

انتخاب نوع آدرس IP (نسخه IPv4 یا نسخه IPv6)

برای انتخاب نسخه آدرس IP مثل IPv4 یا آدرس IPv6 میبایست از پارامتر های -4 یا -6 استفاده کنید. مثلا برای بررسی سایت cisco.com با آدرس IPv4 باید از دستور زیر استفاده کنید.

tracert -4 cisco.com

توجه کنید به صورت پیشفرض اگر هر دو نسخه IP روی کارت شبکه سیستم شما و Host مقصد تنظیم شده باشد آدرس IPv6 برای بررسی در اولویت قرار میگرد.

در صورت داشتن هر گونه سوال یا انتقاد نسبت به آموزش کامل دستور tracert تی ام ال منیجر را از محبت خود محروم کنید.

آموزش کاربردی خط فرمان ویندوز (CMD) آشنایی با قواعد و دستورات، استفاده از یک رابط کاربری حرفه ای برای انجام کارهای روزانه، 100% تضمینی، گارانتی بازگشت وجه بدون غید و شرط، در حال حاضر این دوره آموزشی با 59% تخفیف ویژه ارائه میشه، فکر میکنم پیشنهاد منصفانه ای به شما باشه

محمد برغمدی

محمد برغمدی

امام علی علیه السلام: با مردم آنگونه معاشرت كنيد، كه اگر مرديد بر شما اشك ريزند، و اگر زنده مانديد، با اشتياق سوي شما آيند.

2 دیدگاه برای «آموزش کامل دستور tracert»

 • Avatar
  فروردین 17, 1398 در t 17:52
  Permalink

  با سلام و خسته نباشی خدمت دوست عزیز
  ممنونم بابت آموزشی که گذاشتین، آموزش کاملا کربردی بود

  پاسخ دادن

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *